Trzydziestu działaczy opozycji antykomunistycznej zostało w piątek odznaczonych w Krakowie Krzyżami Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski. Odznaczenia przyznawane są przez prezydenta RP na wniosek prezesa IPN.
"Jesteście reprezentacją narodu, który walczył o wolną i niepodległa Polskę. Byliście tymi, którzy zaryzykowali – wykazali się odwagą i wielu z was zapłaciło cenę represji, poniżania, zwalniania z pracy, więzienia" - mówił do b. działaczy opozycji prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, który wręczył odznaczenia.
Szarek zaznaczył, że uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności jest dzisiaj ok. pięciu tysięcy, "ale będą kolejni".
Odznaczeni w piątek to działacze różnych organizacji wchodzących w skład małopolskiej opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989, m.in.: Solidarności, Solidarności Rolników Indywidualnych, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Konfederacji Polski Niepodległej, Studenckiego Komitetu Solidarności, Duszpasterstwa Ludzi Pracy, Związku Zawodowego Hutników.
Wśród nich są m.in. Władysław Baruś, Janusz Fatyga, Ewa Gawlikowska, Aleksander Herzog, Zdzisława Jurczak, Maria Makuch, Ryszard Nadolnik, Adam Rąpalski, Janina Smaza, Stanisław Kuś, Marian Mazur. Pośmiertnie odznaczenia otrzymali: Maria Indyk, Jacek Marchewczyk, Henryk Szewczyk, Janina Żebrowska.
W mieniu odznaczonych głos zabrał urodzony w roku 1965 Piotr Fugiel. "Jestem w tym gronie najmłodszy i chciałem wszystkim tym, którzy zostali dziś odznaczeni, podziękować za ich postawę - dziękuję za to, że daliście świadectwo wtedy, kiedy ono kosztowało. To wasza zasługa, że wytrwaliście" - powiedział.
Przypomniał, że w grudniu 1981 r. – dzień po pacyfikacji w Hucie im. Lenina, poszedł na jedną z pierwszych akcji, podczas której malował szubienice z wiszącą postacią, którą podpisywano - "generał"; drugi, duży napis brzmiał "wrona skona". "Mam teraz wrażenie, że dzisiaj – po 37 latach, właśnie ta +WRONA+ kona" - zaznaczył Fugiel.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Jest nadawany tym osobom, które w latach 1956-89 przeciwstawiały się systemowi komunistycznemu.(PAP)
autor: Grzegorz Kościński
gkos/ itm/