W najbliższy piątek, w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej, zaplanowane są m.in. uroczystości na stołecznych wojskowych Powązkach i w Świątyni Opatrzności Bożej. Delegacja władz państwowych udaje się też do Smoleńska i Katynia; własne obchody organizuje PiS.
Piątkowe obchody rozpocznie o godz. 7.15 msza w kaplicy sejmowej, w której weźmie udział m.in. marszałek Radosław Sikorski; pół godziny później posłowie złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą na Wiejskiej parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. oraz tablicą poświęconą marszałkowi III kadencji Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu, który także zginął pod Smoleńskiem.
Na godz. 8.25 zaplanowano uroczystości przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Będą w nich uczestniczyć rodziny ofiar katastrofy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Obecni mają być m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, ministrowie jej rządu, także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Sejm ma reprezentować wicemarszałek Jerzy Wenderlich (SLD).
Obchody na Powązkach rozpocznie minuta ciszy, następnie odegrany zostanie hymn narodowy. Później zaplanowane są modlitwy ekumeniczne, które poprowadzą biskup polowy WP Józef Guzdek, prawosławny ordynariusz WP, bp Jerzy Pańkowski oraz naczelny kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego ks. bp Mirosław Wola. W dalszej części uroczystości odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej; całość zakończy odegranie utworu "Cisza".
Następnie o godz. 11 w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona zostanie msza oraz odbędzie się koncert – fragmenty "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Chóru Mieszanego i Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. W obchodach w Świątyni Opatrzności Bożej ma wziąć udział prezydent Komorowski.
Delegacja władz państwowych udaje się także 10 kwietnia do Smoleńska i Katynia. Przewodniczyć jej będą minister kultury Małgorzata Omilanowska i szef kancelarii premiera Jacek Cichocki. Udział wezmą ponadto: wicemarszałkowie Sejmu - Elżbieta Radziszewska i Senatu Jan Wyrowiński (oboje z PO), także inni posłowie i senatorowie.
Własne obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej organizuje w piątek PiS. Rozpoczną się one o godz. 8. mszą w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci; następnie politycy PiS złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim.
W południe w Sejmie zbierze się zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, którym kieruje wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. Zespół ma przedstawić najnowszy raport ze swych prac.
Przed godz. 17 ze sceny przed Pałacem Prezydenckim ma przemawiać prezes PiS Jarosław Kaczyński. O godz. 19 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się msza w intencji ofiar katastrofy. Stąd wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy Apel Jasnogórski.
Również politycy SLD uczczą w piątek pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej; złożą kwiaty na grobach polityków lewicy, którzy zginęli w katastrofie - Jerzego Szmajdzińskiego, Jolanty Szymanek-Deresz i Izabeli Jarugi-Nowackiej.
Uroczystości upamiętniające 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej odbędą się również w sobotę. Rano w kaplicy Pałacu Prezydenckiego z udziałem m.in. pary prezydenckiej zostanie odprawiona msza dla rodzin pracowników Kancelarii Prezydenta, którzy zginęli w katastrofie.
O godz. 16.45 na warszawskim pl. Piłsudskiego otwarta zostanie wystawa plenerowa zatytułowana "Smoleńskie portrety". W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele organizatora wystawy, Muzeum Historii Polski. Wystawę będzie można zwiedzać od 10 do 29 kwietnia.
Również w sobotę, o godz. 18, w Teatrze Narodowym odbędzie się uroczysty koncert pt. "Słowa, które znaczą" z udziałem rodzin ofiar katastrofy oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. W koncercie będzie uczestniczył prezydent Komorowski - wynika z informacji prezydenckiej kancelarii.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.(PAP)
mkr/ sdd/ ajg/ mok/ abr/ mow/