Ulicami Rzeszowa w środę wieczorem po raz szósty przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To hołd dla bohaterów podziemia niepodległościowego z czasów tzw. drugiej konspiracji i upomnienie się o ich ideały – mówią organizatorzy. W marszu wzięło udział ok. 700 osób.
"Spotykamy się po raz szósty w Rzeszowie, aby uczcić tych, którzy oddali swoje życie za wolność naszej ojczyzny" – rozpoczął marsz szef Młodzieży Wszechpolskiej na Podkarpaciu Mateusz Lewicki.
Pochód rozpoczął się na rzeszowskim Rynku, skąd uczestnicy przeszli ulicami ścisłego centrum miasta pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Wolność i Niezawisłość.
W czasie marszu wznosili patriotyczne okrzyki, m.in. "Ku waszej pamięci żołnierze wyklęci", "Cześć i chwała bohaterom", "Armio Wyklęta Rzeszów o tobie pamięta".
Na przodzie pochodu niesiony był kilkumetrowy transparent z przekreślonym znakiem sierpa i młota, wizerunkiem wisielca z czerwoną pięcioramienną gwiazdą na piersi i napisem "a na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści – Resovia zawsze po prawej stronie".
W marszu wzięło udział – zdaniem policji – około siedmiuset osób. Wiele niosło zapalone pochodnie. Były też flagi narodowe i flagi organizatorów, a także naszkicowane wizerunki bohaterów, m.in. Inki, Łupaszki, rotmistrza Pileckiego.
Organizatorami rzeszowskiego marszu była Młodzież Wszechpolska, młodzieżowy ruch "Narodowy Rzeszów" i ONR-Brygada Podkarpacka. W marszu wzięła udział także młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", grupa rekonstrukcyjna z Rzeszowa oraz mieszkańcy.
Marsz przebiegł spokojnie. Zakończyła go modlitwa i apel poległych pod pomnikiem płk. Cieplińskiego i członków IV Zarządu Wolność i Niezawisłość.
Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". (PAP)
api/ malk/