Ok. 800 policjantów będzie ochraniać międzyparlamentarny szczyt w rocznicę wyzwolenia Auschwitz, który odbędzie się w poniedziałek w Krakowie. Wezmą w nim udział parlamentarzyści z kilkunastu krajów. Wśród nich będzie liczna grupa posłów Knesetu pod przewodnictwem szefa tej izby.
Na czele delegacji polskiego Sejmu stanie marszałek Ewa Kopacz.
Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka zabezpieczenie pobytu uczestników obchodów w Małopolsce ma najwyższą rangę, czyli formę operacji policyjnej. Oznacza to, że kieruje nią osobiście zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie mł. inspektor Paweł Dzierżak.
Powołano też specjalny sztab policyjny, a do ochrony wydarzenia zaangażowano około 800 policjantów ze służb prewencyjnych, operacyjnych czy logistycznych. Małopolscy policjanci współpracują z Biurem Ochrony Rządu, ambasadą Izraela i innymi służbami zaangażowanymi w przygotowanie spotkania.
„Mamy doświadczenie przy realizacji podobnych przedsięwzięć, bowiem Kraków i Małopolska często gości tak ważne osobistości” - zaznaczył Ciarka.
Według niego spotkanie parlamentarzystów, które odbędzie się w poniedziałek wieczorem w hotelu Park Inn w okolicach ronda Grunwaldzkiego, nie powinno być uciążliwe dla mieszkańców Krakowa. Nie planuje się zamykania okolicznych ulic na czas pobytu delegacji, a jedynie czasowe ich wyłączanie z ruchu na czas przejazdu kolumn samochodów.
W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego.
Poranny przylot licznej delegacji z Izraela nie utrudni też funkcjonowania lotniska Kraków Airport, bowiem samoloty zostaną przyjęte w wojskowej części portu, skąd bezpośrednio kolumna pojazdów skieruje się do byłego niemieckiego obozu Auschwitz.
W czasie przejazdu kolumny na trasie z Krakowa do Oświęcimia można się spodziewać utrudnień w ruchu, bo samochody będą musiały przepuszczać uprzywilejowaną kolumnę.
Główna ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady odbędzie się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau z udziałem byłych więźniów, przedstawicieli władz polskich, duchowieństwa i gości z całego świata.
Wśród nich będzie liczna grupa posłów Knesetu pod przewodnictwem szefa Izby Juliego Joela Edelsteina oraz naczelni rabini Izraela: aszkenazyjski Dawid Lau i sefardyjski Icchak Josef. Portal informacyjny izrael.org.il podał, że przyjedzie też noblista Elie Wiesel.
Po oficjalnych wystąpieniach przed pomnikiem ofiar obozu zmówione zostaną modlitwy i zapalone znicze.
Przed południem, bezpośrednio przed główną ceremonią izraelscy parlamentarzyści zwiedzą były obóz Auschwitz I.
Wieczorem w Krakowie odbędzie się uroczysta sesja zatytułowana "Refleksje o Auschwitz - pamiętając o przeszłości, patrząc w przyszłość". Zgromadzi ona parlamentarzystów z kilkunastu krajów, m.in. Polski, Izraela, Czech, Grecji, Francji, Estonii, Litwy, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Węgier.
W skład polskiej delegacji wejdą m.in. członkowie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, którą kieruje posłanka Beata Małecka-Libera (PO). W obecnej kadencji grupa skupia 26 posłów i sześciu senatorów. W spotkaniu poświęconym pamięci ofiar Holokaustu uczestniczyli będą też m.in. przedstawiciele polskiego rządu oraz europosłowie. Po obradach planowane są spotkania grup bilateralnych. Posłowie mają rozmawiać m.in. o przyszłości Muzeum Auschwitz i wzajemnych relacjach.
Inicjatorem przyjazdu deputowanych Knesetu do Polski jest fundacja „From the Depths”, którą kieruje 27-letni Izraelczyk Jonny Daniels, wnuk ocalonych z Zagłady Żydów.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz przez Zgromadzenie Ogólne NZ.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego.(PAP)
rgr/ szf/ son/ mow/