Auschwitz

09.08.2017

75 lat temu Niemcy zgładzili w komorze gazowej Edytę Stein

Edyta Stein – św. Teresa Benedykta od Krzyża. Źródło: Wikimedia Commons Edyta Stein – św. Teresa Benedykta od Krzyża. Źródło: Wikimedia Commons

9 sierpnia 1942 r. w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau zamordowana została Edyta Stein - karmelitanka siostra Teresa Benedykta od Krzyża. To pierwsza Żydówka, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana.

Edyta Stein została wyniesiona na ołtarze w 1998 r. przez papieża Jana Pawła II. Rocznica jej śmierci jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu.

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu, w pobożnej rodzinie żydowskiej. Jako nastolatka uważała się za ateistkę. Studiowała germanistykę, historię i psychologię w rodzinnym mieście. Była filozofem. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W wyniku narastających prześladowań Żydów pod koniec 1938 roku została przeniesiona do klasztoru Karmelitanek w Echt na terenie Holandii.

2 sierpnia 1942 roku zakonnica została aresztowana przez Gestapo i osadzona w Amersfoort, a dwa dni później przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork. 7 sierpnia wyruszył stamtąd transport do Auschwitz. Niemcy deportowali w nim blisko tysiąc Żydów, wśród nich kilkudziesięciu ochrzczonych, m.in. siostry i braci zakonnych w habitach, a także siostrę Edyty - Różę.

Po selekcji na rampie kolejowej znajdującej się pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, tak zwanej Judenrampe, do obozu skierowano niespełna połowę przywiezionych. Pozostałe osoby, w tym Edytę Stein i Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau: czerwonym lub białym domku. Ofiary czekały na śmierć w niewielkim lasku na terenie obozu.

Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku, a 11 lat później kanonizował.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

szf/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL