Walki o granice II RP

05.01.2012 aktualizacja 14.07.2016

93. rocznica zdobycia lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich

93. rocznicę zdobycia 6 stycznia 1919 roku przez powstańców wielkopolskich lotniska we wsi Ławica uczczono w czwartek w Poznaniu. Zdobycie Ławicy, ostatniego bastionu oporu Niemców w pobliżu wyzwolonego miasta, miało istotny wpływ na rozwój polskiego lotnictwa. Przedstawiciele wojska, organizacji związanych z lotnictwem a także władz samorządowych złożyli w czwartek kwiaty przy obelisku upamiętniającym wydarzenie z 1919 roku.

„Tak jak Powstanie Wielkopolskie przez wiele lat było niedoceniane w historii kraju, tak i ten fakt również był zbyt słabo artykułowany. Przecież to było pierwsze lotnisko, które zostało zdobyte w wolnej Polsce po rozbiorach. Tu się zaczęła rodzić historia naszego lotnictwa” – powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Franciszek Macioła.

Jak dodał, w ostatnim czasie można zauważyć rosnące zainteresowanie wydarzeniem. „Ta rocznica zaczyna się przebijać do świadomości Polaków, szczególnie do środowisk lotniczych” – ocenił.

6 stycznia 1919 roku podczas walk powstańcy zajęli wieś Ławica pod Poznaniem, gdzie zlokalizowane było niemieckie lotnisko wojskowe. Polacy przejęli kilkaset rozmontowanych i zakonserwowanych samolotów bojowych oraz balonów obserwacyjnych. Wartość zdobytego łupu szacowana była na 200 milionów marek niemieckich.

Ze zdobytego sprzętu sformowano kilka eskadr lotniczych, dających początek polskiemu lotnictwu. Na tych samolotach, już z polskimi znakami, 9 stycznia 1919 r. Wiktor Pniewski wraz z poznańską eskadrą zbombardował lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. W Poznaniu powstał pierwszy polski aeroklub.

Lotnicy walczyli później o Lwów; powstańcy odpierali też wojska bolszewickie w 1920 r. Dziś tradycje te dziedziczy w Poznaniu 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, ulokowana na lotnisku Poznań-Krzesiny. W miejscu niemieckiego lotniska funkcjonuje obecnie port lotniczy Poznań-Ławica. (PAP)

rpo/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL