Polska po 1989 roku

08.02.2019

Abp Muszyński: Jan Olszewski odegrał znaczącą rolę w okresie przełomu

Jan Olszewski odegrał znaczącą rolę w okresie przełomu, ponieważ wsławił się w posłudze narodowi; mimo sędziwego wieku, do końca był "zaangażowany w sprawy polskie" - powiedział PAP prymas senior abp Henryk Muszyński.

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zdaniem arcybiskupa Muszyńskiego nie ulega wątpliwości, że Jan Olszewski "odegrał znaczącą rolę, ponieważ wsławił się w posłudze narodowi". "W dużym stopniu miał także wpływ na kształt początków polskiej demokracji. Mimo sędziwego wieku, do końca był zaangażowany w sprawy polskie" - podkreślił abp Muszyński.

"Z całą pewnością powinniśmy być wdzięczni za jego zaangażowanie, za jego gotowość w posłudze, za jego ofiarną pracę na rzecz dobra wspólnego, na rzecz dobra ludzi i dobra Polski"- zaznaczył abp Muszyński.

Dodał, że ocena działalności Jana Olszewskiego jest różna, tak jak zresztą wszystkie rzeczy w Polsce są oceniane różnie, ale "czas rządów b. premiera Jana Olszewskiego był bardzo trudny i niemożliwe było wszystkim dogodzić, ale służył w jak najlepszej wierze jak potrafił".

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 r. podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 r. Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 r. jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL