Jan Olszewski odegrał znaczącą rolę w okresie przełomu, ponieważ wsławił się w posłudze narodowi; mimo sędziwego wieku, do końca był "zaangażowany w sprawy polskie" - powiedział PAP prymas senior abp Henryk Muszyński.
Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zdaniem arcybiskupa Muszyńskiego nie ulega wątpliwości, że Jan Olszewski "odegrał znaczącą rolę, ponieważ wsławił się w posłudze narodowi". "W dużym stopniu miał także wpływ na kształt początków polskiej demokracji. Mimo sędziwego wieku, do końca był zaangażowany w sprawy polskie" - podkreślił abp Muszyński.
"Z całą pewnością powinniśmy być wdzięczni za jego zaangażowanie, za jego gotowość w posłudze, za jego ofiarną pracę na rzecz dobra wspólnego, na rzecz dobra ludzi i dobra Polski"- zaznaczył abp Muszyński.
Dodał, że ocena działalności Jana Olszewskiego jest różna, tak jak zresztą wszystkie rzeczy w Polsce są oceniane różnie, ale "czas rządów b. premiera Jana Olszewskiego był bardzo trudny i niemożliwe było wszystkim dogodzić, ale służył w jak najlepszej wierze jak potrafił".
Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 r. podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.
Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 r. Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 r. jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ mhr/