Polska po 1989 roku

04.06.2018

Adam Bujak i Bronisław Wildstein weszli w skład Kapituły Orderu Orła Białego

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje dwóm nowym członkom kapituły Orderu Orła Białego - fotografowi Adamowi Bujakowi i publicyście Bronisławowi Wildsteinowi – poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nowo powołanym członkom Kapituły Orderu Orła Białego Adamowi Bujakowi i Bronisławowi Wildsteinowi" – podała Kancelaria na stronie internetowej.

Bujak, który od lat 60. fotografował Karola Wojtyłę, także jako papieża Jana Pawła II, został uhonorowany Orderem Orła Białego postanowieniem prezydenta w 2017 r., "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej".

Wildstein został uhonorowany Orderem Orła Białego w 2016 r. za osiągnięcia w działalności publicznej i pracy dziennikarskiej.

Obaj zostali powołani w skład Kapituły Orderu Orła Białego 29 maja br.

W uroczystości wręczenia nominacji uczestniczyli członkowie Kapituły Orderu Orła Białego i ministrowie Kancelarii Prezydenta - szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu Andrzej Dera i podsekretarz Stanu Wojciech Kolarski oraz Michał Lorenc, który w związku z rezygnacją z funkcji członka Kapituły otrzymał z rąk prezydenta podziękowania za dotychczasową współpracę.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe w Polsce, nadawane za szczególne zasługi dla RP.

Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego jest prezydent RP. W skład Kapituły, obok prezydenta, wchodzą obecnie, oprócz nowo nominowanych Bujaka i Wildsteina, Bogusław Nizieński, który jest kanclerzem Orderu, Zofia Romaszewska (sekretarz Kapituły) oraz Michał Kleiber.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL