Proces pojednania polsko-niemieckiego może być wzorem dla innych państw na świecie - mówił ambasador Niemiec Rolf Nikel na środowej konferencji w Instytucie Goethego w Warszawie, poświęconej inauguracji polsko-niemieckiego roku jubileuszowego.
Polsko-niemiecki rok jubileuszowy jest obchodzony w związku z 25-leciem podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
"Nasze stosunki polsko-niemieckie stanowią wzór dla wielu innych państw na świecie. Proces pojednania, który zrealizowaliśmy, który mamy za sobą, jest właśnie takim wzorem dla wielu innych na świecie" - mówił Nikel.
Odnosząc się do momentu podpisania traktatu ambasador Niemiec dodawał, że "nikt wówczas, 25 lat temu nie wyobrażał sobie, co nas będzie czekało, jaki ciekawy będzie bieg wydarzeń w stosunkach polsko-niemieckich (...) że tak dobrze, tak ściśle układać się będą te stosunki (...) że dojdziemy do takiego dobrego stanu stosunków polsko-niemieckich, jakiego nigdy w naszej historii nie było".
"Polsko-niemieckie stosunki są prawdziwym skarbem, skarbem, który należy pielęgnować, który należy chronić" - podsumował Nikel.
"25-lecie dobrych stosunków, współistnienia obu naszych społeczeństw to nie tylko deklaracja na papierze, ale codzienność, to codzienne doświadczenia naszych społeczeństw po obu stronach Nysy" - mówił z kolei dyrektor Instytutu Goethego w Warszawie, Georg M. Blochmann.
Według Blochmanna bliskość stosunków między Polską a Niemcami stała się codzienna, powszechna i "traktujemy ją jako coś absolutnie oczywistego". "Ale pamiętajmy, że takie partnerstwo, o takiej jakości, jakie zbudowaliśmy między Polską a Niemcami, wcale nie jest taką oczywistością" - dodawał Blochmann.
Jak poinformował ambasador Niemiec, w ramach obchodów polsko-niemieckiego roku jubileuszowego odbędzie się między innymi spotkanie prezydentów Polski i Niemiec. Kolejnym elementem obchodów będą konsultacje międzyrządowe polsko-niemieckie, które - według zapowiedzi ministra Waszczykowskiego z 19 kwietnia - mają się odbyć w pierwszej połowie czerwca. Ponadto w wielu miastach w Polsce i w Niemczech będą odbywać się od maja do lipca imprezy kulturalne, obejmujące zarówno spektakle teatralne, koncerty muzyczne, przegląd współczesnego kina niemieckiego, jak i pikniki czy festyny miejskie.
Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec. (PAP)
mro/ as/