Średniowiecze

13.07.2019 aktualizacja 14.07.2019

Apel Grunwaldzki: premier w liście podziękował za żywą lekcję historii

Uczestnicy Apelu Grunwaldzkiego. Stębark, 13.07.2019.  Fot. PAP/T. Waszczuk Uczestnicy Apelu Grunwaldzkiego. Stębark, 13.07.2019. Fot. PAP/T. Waszczuk

Na Polach Grunwaldu odbył się Apel Grunwaldzki, który poprzedza inscenizację bitwy z 1410 roku. W odczytanym przez wojewodę warmińsko-mazurskiego liście premier Mateusz Morawiecki podziękował rekonstruktorom i organizatorom imprezy za „żywą lekcję historii”.

Apel Grunwaldzki rozpoczęła krótka inscenizacja z udziałem posłów Wielkiego Mistrza oraz króla Władysława Jagiełły. Posłowie, w imieniu Mistrza, ponaglali Jagiełłę do walki oferując mu ustąpienie pola oraz przekazali dwa nagie miecze. Król i jego świta miecze przyjęli "jak znak zwycięstwa".

Po inscenizacji odbył się apel harcerskich drużyn grunwaldzkich oraz odczytano listy od premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Za popularyzację historii oraz krzewienie wiedzy o wiktorii przodków dziękowali organizatorom imprezy także marszałek Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski. Obaj podkreślali, że barwny sposób popularyzacji wiedzy o bitwie pod Grunwaldem służy patriotyzmowi i pogłębianiu wiedzy historycznej.

"W historii naszej ojczyzny są miejsca i wydarzenia, które budzą szczególne emocje. Daty, które są symboliczne i rozpoznawalne przez wszystkich. Tak jest z bitwą pod Grunwaldem" – napisał premier Morawiecki w liście do uczestników imprezy. Premier podziękował organizatorom za "żywą lekcję historii" i barwne popularyzowanie idei średniowiecza. List od premiera odczytał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Za popularyzację historii oraz krzewienie wiedzy o wiktorii przodków dziękowali organizatorom imprezy także marszałek Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski. Obaj podkreślali, że barwny sposób popularyzacji wiedzy o bitwie pod Grunwaldem służy patriotyzmowi i pogłębianiu wiedzy historycznej.

CZYTAJ TAKŻE

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przypomniał, że na Polach Grunwaldu rozpoczęła się wiosną budowa kolejnego budynku muzeum. Ma on mieć blisko 2 tys. m.kw. powierzchni. Brzezin podkreślał, że już teraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w barwny i ciekawy sposób popularyzuje historię. "Po zbudowaniu nowego muzeum mamy nadzieję stać się europejską stolicą rycerską" – mówił Brzezin.

Przedstawiciele samorządów, urzędów, wojska i dyplomacji oraz harcerze złożyli kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Grunwaldzkim. Wybrani harcerze uczestniczący w zlocie drużyn grunwaldzkich otrzymali odznaki i odznaczenia.

W tym roku z zlocie uczestniczy w sumie 1160 harcerzy z całej Polski, najmłodsi mają 6 lat.

W defiladzie kończącej Apel Grunwaldzki defilowali żołnierze 15. giżyckiej brygady zmechanizowanej, żołnierze z Litwy i harcerze.

Po Apelu Grunwaldzkim na pole bitwy wychodzą rekonstruktorzy. Sama inscenizacja ma się rozpocząć o godzinie 15. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL