Komuniści w kraju i w Związku Sowieckim

05.03.2018

Apel o ustawę zabraniającej wychwalania Stalina

Potomkowie ofiar represji politycznych z czasów wielkiego terroru w ZSRR zbierają w internecie podpisy pod petycją wzywającą do przyjęcia ustawy, zabraniającej wychwalania Józefa Stalina. Do tej pory apel podpisało prawie 9,5 tys. osób.

"Minęły dziesięciolecia, a dobre imię ofiar Stalina nie zostało przywrócone na taką skalę, na jaką było niszczone przez stalinowską dyktaturę" - podkreślają autorzy petycji.

"Trzeba doprowadzić do tego, by wyznawanie uwielbienia i podziwu dla Stalina było tak samo straszne, jak wyrażanie poparcia dla Hitlera. Takie wyznania nie powinny pojawiać się i być rozpowszechniane w środkach masowego przekazu i/lub propagandy, nie powinny być wznoszone pomniki Stalina i nie powinno się masowo rozpowszechniać literatury wychwalającej lub usprawiedliwiającej totalitarnego dyktatora" - dodają w petycji zamieszczonej na portalu change.org.

"My, dzieci wrogów ludu, spotykamy się, rozmawiamy na temat tego, że Rosja w żaden sposób nie zmierza do zrozumienia tej tragedii, choć od śmierci wodza minęło już 65 lat" - mówił na antenie Radia Swoboda Aleksiej Niestierienko, który regularnie pikietuje pod budynkiem w Moskwie, w którym znajdowało się Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR. Niestierienko urodził się w 1937 roku. Miał miesiąc, gdy aresztowano jego ojca, po czym w 1938 r. w tym budynku ojciec usłyszał wyrok śmierci.

"Postanowiliśmy, że nas, jeszcze żyjących dzieci wrogów ludu, oczernionych i rozstrzelanych, nikt nie powstrzyma" - dodał.

5 marca 2018 roku mija 65 lat od śmierci Stalina. (PAP)

ndz/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL