Związek Szlachty Polskiej zaapelował w poniedziałek w liście do prezydent Litwy Dalii Grybauskaite o poszanowanie i szczególną ochronę praw mniejszości polskiej na Litwie oraz o dbałość o ślady polsko-litewskiej przeszłości.
Społeczność polska na Litwie stoi na stanowisku, że wprowadzona ostatnio ustawa o oświacie uderza w szkołę polską na Litwie. W związku z tym 2 września litewscy Polacy zorganizowali strajk. Zawiesili go po niedzielnej wizycie premiera Donalda Tuska w Wilnie.
Jak czytamy w liście Związku do prezydent Litwy przekazanym w poniedziałek PAP, ważną kwestią w stosunkach polsko-litewskich jest sposób podejścia władz litewskich do mniejszości polskiej na Litwie. Jak podkreśla organizacja, w tej kwestii "nie dzieje się niestety najlepiej".
Związek zauważa, że głośno dyskutowane są ostatnio zmiany w litewskim prawie oświatowym; cały czas nierozwiązana jest też sytuacja związana z pisownią polskich nazwisk na Litwie.
W ocenie Związku, działania władz litewskich wobec mniejszości polskiej są krzywdzące i mają swe źródło w nietrafnej interpretacji wspólnej historii.
"Propagujmy i pielęgnujmy nasz wspólny polsko-litewski dorobek i ślady naszej wspólnej przeszłości, bo jest to rzecz z której tak Polacy, jak i Litwini mogą i powinni być dumni" - napisano w liście adresowanym do prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.
"Można odnieść wrażenie, że władze litewskie traktują wspólną polsko-litewską przeszłość oraz jej istniejące do dnia dzisiejszego ślady (m.in. w postaci mniejszości polskiej) jako swoisty balast, którego trzeba się najszybciej pozbyć, ponieważ jest on pozostałością i widocznym znakiem bliżej niesprecyzowanych wrogich działań Polaków, którzy przez wieki próbowali podporządkować sobie Litwę i Litwinów" - czytamy w liście.
Związek podkreśla, że nie zgadza się z taką interpretacją historii. "W naszej ocenie nietrafne jest przedstawianie historii stosunków polsko-litewskich jako okresu polskiej dominacji i prób podporządkowania sobie Litwy" - czytamy w liście.
Według Związku, polskie ślady na Litwie, powinny u Litwinów wywoływać poczucie dumy ze wspólnych dokonań, a nie uczucie irytacji z powodu utrzymywania się znaków rzekomej polskiej dominacji.
Związek zapewnia w liście, że jest gotów wesprzeć każdą inicjatywę prezydent Litwy, jak i inicjatywę władz polskich, które wzmacniałyby stosunki polsko-litewskie i wspierałyby mniejszości w obu krajach, aby "zachowały one swój język, kulturę i tradycję" i aby były "żywym świadkiem bogatej i złożonej wspólnej tradycji".
"Propagujmy i pielęgnujmy nasz wspólny polsko-litewski dorobek i ślady naszej wspólnej przeszłości, bo jest to rzecz z której tak Polacy, jak i Litwini mogą i powinni być dumni" - wezwano w liście.
Związek Szlachty Polskiej jest organizacją społeczno-kulturalną zrzeszającą potomków szlachty dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów; powstał w 1995 roku w Gdańsku. Zrzesza około 500 osób reprezentujących prawie 300 rodów szlacheckich. (PAP)
mrr/ son/ ura/