Holokaust

21.05.2019

Archiwum Holokaustu umieszcza miliony dokumentów w internecie

Archwium w Bad Arolsen. Fot. PAP/EPA/U. Zucchi Archwium w Bad Arolsen. Fot. PAP/EPA/U. Zucchi

Międzynarodowa Służba Poszukiwań (ITS), centrum dokumentacji losów ofiar nazistowskich Niemiec z siedzibą w Bad Arolsen w Hesji, umieściła we wtorek w internecie 13 milionów dokumentów pochodzących z obozów koncentracyjnych.

Wśród dokumentów są m.in. karty osobowe więźniów obozów i akty zgonu. Ich udostępnienie ma ułatwić badaczom Szoah wyjaśnianie losów ofiar.

ITS została założona przez aliantów zachodnich w ostatnich dniach II wojny światowej. Początkowo była zarządzana przez Czerwony Krzyż. Jej celem było wyjaśnianie i dokumentacja losów ofiar III Rzeszy, w tym wielu Polaków. Tę funkcję ITS pełni do dziś. W ubiegłym roku do instytucji wpłynęło prawie 20 tys. zapytań o losy konkretnych osób.

ITS poinformowała również we wtorek, że zmienia nazwę na Arolsen Archives - International Center on Nazi Persecution (Archiwa Arolsen - Międzynarodowe Centrum Badania Prześladowań Nazistowskich). Zmiana ma zwracać uwagę na dodatkowe, ważne zadania, które spełnia placówka, takie jak edukacja, badania naukowe czy upamiętnianie ofiar nazistowskich Niemiec.

Dzięki wsparciu Instytutu Yad Vashem z Izraela archiwum w Bad Arolsen udało się umieścić w sieci dokumenty zawierające informacje o 2,2 mln osób.

"Biorąc pod uwagę, że ocaleni z Holocaustu wymierają, jest szczególnie ważne, by oryginalne dokumenty mogły mówić do nadchodzących pokoleń" - oświadczyła dyrektor instytucji Floriane Azoulay.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL