Europa i świat po 1989 roku

07.12.2018

Armenia: minęło 30 lat od tragicznego trzęsienia ziemi w Spitaku

W Armenii w piątek obchodzona jest 30. rocznica tragicznego trzęsienia ziemi, w którym zginęło 25 tys. ludzi, kilkaset tysięcy zostało rannych, a pół miliona straciło dach nad głową. W pół minuty kataklizm zrównał z ziemią miasto Spitak.

7 grudnia 1988 roku wstrząs o magnitudzie 6,8 zniszczył 21 miast, w tym Leninakan (obecnie Giumri), i 350 wiosek (z których prawie 60 zostało całkowicie zrównanych z ziemią).

Najwięcej osób zginęło w Giumri - 17 tys. - i w epicentrum trzęsienia, Spitaku - 4 tys. Obecnie w Spitaku, leżącym ok. 100 km od stołecznego Erywania, mieszka ponad 18 tys. osób.

Armeńska redakcja Radia Swoboda zauważa, że dziś, pomimo obietnic zmieniających się na przestrzeni lat rządów, wiele rodzin wciąż żyje w tymczasowym lokum. Media wskazują, że północ kraju do tej pory podnosi się po tej katastrofie.

7. grudnia w Armenii obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Trzęsienia Ziemi. (PAP)

ndz/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL