Europa i świat po II wojnie światowej

10.01.2013 aktualizacja 14.07.2016

Austria: Jeden z liderów neonazistów skazany na 9 lat więzienia

Jeden z przywódców ruchu neonazistowskiego w Austrii, Gottfried Kuessel, został skazany na dziewięć lat więzienia za rozpowszechnianie treści zabronionych przez prawo - poinformował w czwartek wieczorem sąd w Wiedniu. Skazany może odwołać się od wyroku. Sąd uznał Kuessela za winnego uruchomienia strony internetowej alpen-donau.info, która do czasu jej zlikwidowania pod koniec marca 2011 roku była głównym źródłem informacji dla austriackich neonazistów.

54-letni Kuessel został zatrzymany w kwietniu 2011 roku i osadzony w areszcie prewencyjnym z dwoma innymi mężczyznami, których sąd skazał na 7 i 4,5 roku więzienia. Wszyscy mogą się jeszcze odwołać od wyroku.

Kuessel, który otwarcie przyznaje, że jest narodowym socjalistą, w latach 80. kierował neonazistowską partią VAPO, organizującą m.in. ćwiczenia paramilitarne. Mężczyzna został już skazany na 10 lat więzienia w 1993 roku za rozpowszechnianie neonazistowskiej propagandy. Po sześciu latach został zwolniony za dobre sprawowanie. (PAP)

cyk/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL