II wojna światowa

10.09.2014 aktualizacja 14.07.2016

Autor książki o Hitlerze będzie sądzony za propagowanie faszyzmu

Roman Z., autor książki „Jak pokochałem Adolfa Hitlera”, będzie sądzony za propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści rasowej. W środę wrocławski sąd zdecydował, że nie umorzy postępowania i proces rozpocznie się w październiku.

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w 2013 r. Doniesienie do prokuratury złożył pracownik wrocławskiego magistratu. Akt oskarżenia oparto na zeznaniu świadka, który kupił wydaną w 2006 r. książkę, oraz na opinii dwóch biegłych. Według informacji medialnych opinie nie wskazywały jednoznacznie, że autor nawołuje do nienawiści na tle rasowym i propaguje faszyzm.

W środę Sąd Rejonowy we Wrocławiu miał rozważyć, czy nie umorzyć postępowania w tej sprawie. Postanowił o rozpoczęciu procesu i wyznaczył pierwszy termin na koniec października.

Sąd oddalił wniosek prokuratury, by proces był niejawny; dopuścił jako dowód w sprawie paragon fiskalny z zakupu publikacji oraz postanowił, że świadek, który kupił książkę oraz był przesłuchiwany w postępowaniu przygotowawczym, nie będzie zeznawał przed sądem. Sąd uwzględnił jako dowód opinie biegłych.

Jak powiedział sędzia Michał Kupiec, w trakcie procesu materiał dowodowy będzie można uzupełnić, dlatego postanowił skierować sprawę do rozpoznania. Prokurator Agnieszka Harasimowicz w rozmowie z dziennikarzami nie chciała ujawnić, o jakie elementy zostanie uzupełniony materiał dowodowy zawarty w akcie oskarżenia.

„Liczę, że teraz podczas procesu uda się udowodnić, że mój klient nie popełnił zarzucanych mu czynów” - powiedział z kolei obrońca oskarżonego mecenas Dominik Wojciechowski.

Za propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści na tle rasowym lub etnicznym grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia do lat 3.

Od wielu lat Roman Z. jest znaną postacią w środowisku pseudokibiców jednego z wrocławskich klubów piłkarskich. W maju tego roku został skazany na grzywnę w procesie o zakłócenie wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim w czerwcu 2013 r. Wyrok nie jest prawomocny. O zakłócenie wykładu obwiniono wówczas 23 osoby, a 19 z nich skazano na grzywny i areszt.(PAP)

ros/ abr/ jra/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL