Europa i świat 1918-1939

19.07.2015 aktualizacja 14.07.2016

"Back to Berlin" – izraelscy motocykliści w historycznej trasie przez Europę

Dokumentalny projekt "Back to Berlin" realizuje grupa motocyklistów z Izraela. Z Tel Awiwu jadą przez Europę, m.in. przez Polskę, do Niemiec. Motocykliści wiozą pochodnię, która rozpali znicz Europejskich Igrzysk Makabi odbywających się w Berlinie w dniach od 27 lipca do 5 sierpnia.

W 1931 r. grupa 11 żydowskich motocyklistów postanowiła pokonać trasę z Berlina do Tel Awiwu, aby wziąć udział w pierwszych Igrzyskach Makabi - zawodach znanych także pod nazwą Olimpiady Żydowskiej. W lipcu 2015 r. 11 Izraelczyków, w ramach dokumentalnego projektu "Back to Berlin" postanowiło odtworzyć niezwykły przejazd przez Europę na motocyklach.

Obecna trasa przejazdu rozpoczyna się w Izraelu i wiedzie przez Bułgarię, Grecję, Rumunię, Serbię, Węgry oraz Polskę i kończy się na Olympiastadion w Berlinie. Motocykliści wiozą ze sobą pochodnię, która rozpali znicz podczas ceremonii otwarcia Europejskich Igrzysk Makabi - po raz pierwszy rozgrywanych w Niemczech, na stadionie, na którym w roku 1936 odbywała się okryta złą sławą Olimpiada, z której wykluczono żydowskich sportowców.

W trakcie podróży po Polsce jedenastu izraelskich motocyklistów w piątek, 17 lipca, przyjechało do Muzeum Auschwitz. W Miejscu Pamięci towarzyszyło im dwóch ocalonych z Zagłady: 78-letni Yaron Maron oraz 73-letni Joseph Gottdenker, którego uratowała polska rodzina – Władysław i Petronela Zioło z okolic Sandomierza.

Izraelczycy na teren byłego niemieckiego obozu Auschwitz I weszli przez bramę główną „Arbeit macht frei”. Podczas wizyty zwiedzili blok 2, którego wnętrze zachowało się niemal w nienaruszonym stanie od wyzwolenia w styczniu 1945 r., a także krematorium. Na swych maszynach przejechali też przed bramą główną byłego Auschwitz II-Birkenau. Obejrzeli tam m.in. drewniane baraki więźniarskie oraz rampę kolejową, na której Niemcy przeprowadzali selekcje deportowanych do obozu Żydów. Większość z nich została natychmiast zgładzona.

W poniedziałek 20 lipca Izraelczycy zwiedzą w Warszawie wystawę stałą w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz zapoznają się z historią warszawskich i polskich Żydów.

Ambasada Izraela w Warszawie i Muzeum POLIN zapraszają na spotkanie z uczestnikami projektu "Back to Berlin", które odbędzie się w poniedziałek, 20 lipca o godz. 12:00 przy głównym wejściu do Muzeum POLIN.

Organizatorem wydarzenia jest Ambasada Izraela w Polsce, partnerem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Więcej szczegółów na temat projektu "Back to Berlin" oraz European Maccabi Games.

http://www.emg2015.de/en/ http://www.luriamedia.com/back-to-berlin-2/ (PAP)

abe/ szf/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL