Europa i świat po 1989 roku

10.03.2018

Berliński rabin Walter Homolka tegoroczny laureatem "Człowiek Pojednania"

Berliński rabin i nauczyciel akademicki Walter Homolka został wybrany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów tegorocznym laureatem nagrody "Człowiek Pojednania" - poinformowała PAP w sobotę rzeczniczka prasowa PRChiŻ Magdalena Czyż.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w niedzielę 10 czerwca o godz. 18.00 w warszawskim kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym.

Rabin Homolka został uhonorowany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów za wysiłki w nadawaniu nowych impulsów dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu, zwłaszcza w Niemczech i Polsce. "Poprzez badania i publikacje, a także konkretne projekty edukacyjne, rabin Homolka przyczynił się istotnie do rozbudzenia wśród młodzieży zainteresowania dialogiem żydowsko-chrześcijańskim oraz wzmocnienia sąsiedzkich więzów pomiędzy Polską a Niemcami" - powiedział współprzewodniczący PRChiŻ, prof. Stanisław Krajewski.

Od lat rabin Homolka utrzymuje intensywne kontakty z Polską, zarówno z instytucjami naukowymi, jak i gminami żydowskimi. Jest inicjatorem polsko-niemieckich projektów realizowanych we współpracy z Instytutami Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainicjował także współpracę poczdamskiego Instytutu Teologii Żydowskiej z katolickim Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Rabin Homolka był organizatorem uroczystej ordynacji absolwentów Kolegium im. Abrahama Geigera w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu, która odbyła się w 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 140. rocznicę śmierci Abrahama Geigera, żydowskiego uczonego, wrocławskiego rabina i patrona Kolegium. Ordynację na rabina lub kantora otrzymało wówczas siedmiu absolwentów w obecności niemieckiego ministra spraw zagranicznych i przedstawicieli polskiego rządu.

Honorowy tytuł "Człowiek Pojednania" przyznawany jest od 1992 r. przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów osobom spoza Polski, działającym na rzecz większego zbliżenia i porozumienia chrześcijan i Żydów, zwłaszcza w Polsce, w uznaniu ich wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego poznania i pojednania wyznawców obu religii.

W poprzednich latach tytuł Człowieka Pojednania otrzymali m.in: prof. Andrea Riccardi z Włoch, rabin Abraham Skorka z Buenos Aires, siostra Mary O’Sullivan z Irlandii, prof. Joseph H.H. Weiler z Nowego Jorku, ks. prof. Tomaš Halík z Pragi, rabin Alon Goshen-Gottstein z Jerozolimy, pastor Friedrich Magirius z Lipska, rabin Boaz Pash z Jerozolimy, rabin Irving Greenberg z Nowego Jorku, ks. prof. John Pawlikowski z USA, sir Sigmund Sternberg z Anglii.

Rabin Walter Homolka (ur. 1964) jest profesorem współczesnej żydowskiej filozofii religii, ze szczególnym uwzględnieniem dialogu międzyreligijnego, na Uniwersytecie Poczdamskim. Od września 2002 r. jest rektorem poczdamskiego Kolegium im. Abrahama Geigera – pierwszego od czasu Zagłady seminarium kształcącego w Niemczech rabinów. Od wielu lat należy do grupy roboczej "Żydzi i Chrześcijanie" przy Centralnym Komitecie Niemieckich Katolików i do Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Brandenburgii. Jest wiceprzewodniczącym Europejskiej Unii Judaizmu Postępowego.

Wiele publikacji prof. Waltera Homolki dotyczy spotkania chrześcijaństwa i judaizmu, w tym osoby Jezusa – m.in. książki "Jesus von Nazareth im Spiegel jüdischer Forschung", "Jewish Jesus Research and Its Challenge to Christology Today", "Jesus Reclaimed. Jewish Perspectives on the Nazarene", "Jüdische Identität in der modernen Welt". (PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL