Epoka nowożytna

17.01.2016 aktualizacja 14.07.2016

Białoruś: Inicjatywa na rzecz pomników Tadeusza Kościuszki

Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego zwróciło się do ministra kultury Barysa Swiatłowa z wnioskiem o rozpisanie konkursu na pomniki Tadeusza Kościuszki w Mińsku oraz Kosowie, w pobliżu którego się urodził. W tym roku przypada 270. rocznica jego urodzin.

Szef Towarzystwa Aleh Trusau powiedział Radiu Swaboda, że proponuje ono postawienie pomnika Kościuszki na koniu.

Ideę te podchwycili działacze opozycyjnej Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada). Szef partii w obwodzie brzeskim, gdzie leży Kosowo, Ihar Masłouski zwrócił się z odpowiednim wnioskiem do miejscowych władz.

Kościuszko urodził się na Mereczowszczyźnie pod Kosowem. Na kościele św. Trójcy w Kosowie, gdzie został ochrzczony, umieszczona jest upamiętniająca go tablica. Nazwisko Kościuszki nosi też jedna z ulica Kosowa.

W samej Mereczowszczyźnie działa od 2004 r. muzeum w odtworzonym na podstawie fotografii dawnym majątku Kościuszków. Co roku 4 lutego, czyli w dzień narodzin Kościuszki, w muzeum odbywają się z tej okazji uroczystości.

Tadeusz Kościuszko zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego w 1793 r. w Dreźnie, po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Powstanie kościuszkowskie trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.

Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, w miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, a także odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą - jednej z przełomowych bitew w wojnie. Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady. Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie.

Zmarł w 1817 r. Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata swego życia. Został pochowany na Wawelu.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL