W związku ze sprzeciwem mieszkańców władze Grodna wycofały się z planów umieszczenia wielkiego napisu Rejon Leninowski na historycznym Wzgórzu Bernardyńskim, gdzie znajduje się kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego – poinformował portal Hrodna.life.
„Napisu Rejon Leninowski (Dzielnica Leninowska) nie będzie” – poinformował rano w środę niezależny portal Hrodna.life, powołując się na Grodnozielenstroj, strukturę odpowiedzialną za organizację zieleni miejskiej. Napis miał być utworzony przez nasadzone krzewy.
O planach „upiększenia” historycznego wzgórza media dowiedziały się dwa dni wcześniej, w poniedziałek. Podniosły się głosy protestu, m.in. w internecie zainicjowana została petycja, wzywająca władze do zrezygnowania z tych planów. Sprzeciw dotyczył też napisu „Rejon Październikowy” w innej części centrum.
„Napisy te zaburzają estetyczny odbiór kulturowo-historycznej panoramy Grodna” – napisano w petycji, którą podpisało już niemal 1000 osób. Kompozycję określono jako „nieestetyczną”, a dobór tekstu – „wątpliwy”.
Komentując plany władz Grodna, diecezja grodzieńska wyjaśniła, że teren nie jest jej własnością, dlatego też struktury kościelne nie mają wpływu na sytuację.
„Uważamy, że ta inicjatywa psuje wizerunek historycznego centrum miasta. Napis będzie odciągać uwagę mieszkańców i turystów od szczególnego miejsca, jakim jest najstarsza świątynia w Grodnie – Kościół Znalezienia Krzyża Świętego” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej diecezji.
Portal Związku Polaków na Białorusi Znadniemna.pl zwrócił uwagę na absurdalność sytuacji, w której wzgórze kościelne miałoby zostać ozdobione nazwiskiem „bogobójcy” Włodzimierza Lenina.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ jo/ mal/