II wojna światowa

24.05.2013 aktualizacja 14.07.2016

Białoruś: niezależne pismo „Arche” wznowi publikację

Niezależne opiniotwórcze czasopismo białoruskie "Arche" uzyskało zgodę na rejestrację i jego nowy numer ukaże się w czerwcu – powiedział w piątek PAP p.o. redaktora naczelnego Aleś Paszkiewicz.

„Dziś otrzymaliśmy zaświadczenie, które zostało podpisane 22 maja” – oznajmił Paszkiewicz. Wcześniej pismu kilkakrotnie odmawiano rejestracji.

Paszkiewicz zapowiedział, że redaktorem naczelnym ponownie zostanie Waler Bułhakau, on sam zaś będzie jego zastępcą – tak jak wcześniej. Bułhakau, który wyjechał z kraju w listopadzie z powodu wszczęcia przeciw niemu śledztwa, wrócił już na Białoruś.

We wrześniu 2012 r. Bułhakau został zatrzymany w Grodnie podczas prezentacji białoruskiego wydania książki "Sowietyzacja Zachodniej Białorusi 1944-1953" polskiego historyka Jana Szumskiego. Następnie został skazany przez sąd gospodarczy na karę grzywny za nielegalną działalność gospodarczą.

Nowy numer „Arche” ma być niezwłocznie oddany do druku. Będzie on poświęcony II wojnie światowej na terytorium obecnej Białorusi. Pismo, które w tym roku obchodzi 15-lecie istnienia, nie ukazywało się od czerwca 2012 r.

Paszkiewicz został p.o. redaktora naczelnego w październiku zeszłego roku, gdyż Bułhakauowi dawano do zrozumienia, że grozi mu sprawa karna za wykroczenia gospodarcze.

We wrześniu 2012 r. Bułhakau został zatrzymany w Grodnie podczas prezentacji białoruskiego wydania książki "Sowietyzacja Zachodniej Białorusi 1944-1953" polskiego historyka Jana Szumskiego. Następnie został skazany przez sąd gospodarczy na karę grzywny za nielegalną działalność gospodarczą.

Aby zapobiec zamknięciu pisma, Bułhakau, który był redaktorem naczelnym od 1998 r., ustąpił ze stanowiska, a jego obowiązki zaczął pełnić dotychczasowy zastępca Aleś Paszkiewicz. Zmieniono też wydawcę, co zgodnie z białoruskim prawem wymagało ponownej rejestracji periodyku.

Pod koniec października telewizja państwowa pokazała dwa materiały o Bułhakauie, ogłaszając, że jest on zamieszany w "aferę książkową". Wydawnictwa "Arche" zostały nazwane w materiale "wątpliwą literaturą pretendującą do ekstremizmu". Po emisji tych materiałów Bułhakau wyjechał z kraju.

Bułhakau jest filologiem i filozofem, znaną postacią niezależnego białoruskiego środowiska intelektualnego. W 2009 roku został uhonorowany za nowe idee w dialogu polsko-białoruskim nagrodą im. Jerzego Giedroycia przyznawaną przez Instytut Polski w Mińsku.

Ukazujące się po białorusku „Arche” zamieszcza materiały na temat kultury, sztuki, historii i polityki. Publikują w nim najbardziej znani intelektualiści białoruscy.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL