15.07.2010. Białystok (PAP) - Odtworzone z rycin historycznych dwie duże fontanny, aleje i nasadzenia lipowe, trawniki - tak wygląda zakończona właśnie rewaloryzacja dziedzińca wstępnego w barokowym założeniu parku i pałacu Branickich w Białymstoku.
Wartość całego projektu to 13,1 mln zł, z czego ponad połowa pochodzi z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Zakończona właśnie rewaloryzacja dziedzińca wstępnego kosztowała 4,3 mln zł - poinformował wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński.
Rewaloryzacja ogrodu Branickich wokół jednego z najbardziej znanych podlaskich zabytków - Pałacu Branickich - ma się przyczynić do poprawy atrakcyjności turystycznej regionu.
Wygląd dziedzińca wstępnego odtworzono na podstawie widoku tego miejsca uwiecznionego w latach 1755-1756 na rysunku autorstwa Pierre'a Ricaud de Tirregaille'a. Odtworzono dwie fontanny, które znajdują się w zagłębieniach; powstały alejki wykładane polnym kamieniem, a wzdłuż ogrodzeń - aleje z nasadzeniami prawie 60 lip. Całość jest wyposażona w system nawadniający. Powierzchnia trawników ma około 4 tys. metrów kwadratowych.
Z drugiej strony Pałacu trwa kolejny etap rewaloryzacji. Do końca 2012 roku powstanie tam 6 fontann, odtworzony zostanie tzw. pawilon pod Orłem i wzorzyste nasadzenia bukszpanowe, ustawione zostaną poddawane renowacji rzeźby w alejach.
Początki założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku sięgają XVI wieku. Największą świetność miejsce to osiągnęło za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego w XVIII wieku. Białystok miał wtedy jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce, a nawet w Europie.
Pałac Branickich jest jedną z wizytówek Białegostoku i regionu. Odtworzony ogród ma dodatkowo podnieść walory tego miejsca.
Prace przy rewaloryzacji Ogrodu Branickich trwają z przerwami od końca lat 90. XX wieku. (PAP)
kow/ hes/ mow/