31 stycznia, po półrocznej przerwie z powodu remontu, zostanie otwarta Biblioteka Oliwska, jedna z trzech najbardziej popularnych placówek w Gdańsku. Biblioteka ma teraz większy i nowszy księgozbiór, dział dla dzieci i młodzieży oraz strefę relaksu.
Biblioteka Oliwska jest najstarszą filią biblioteki publicznej w Gdańsku, założoną ponad 70 lat temu; to jedna z najczęściej odwiedzanych bibliotek w Gdańsku - korzystają z niej nie tylko mieszkańcy Oliwy, ale też Osowej.
Przemysław Czaja, kierownik Działu Marketingu i Public Relations Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku powiedział PAP, że po remoncie zmienił się wystrój Biblioteki Oliwskiej, a także odnowiono i wzbogacono księgozbiór. Spośród 23 tys. woluminów, 5 tys. to książki dla dzieci, 9 tys. - beletrystyka dla dorosłych, a prawie 2 tys. to audiobooki.
Czaja powiedział, że całkowicie zmieniła się ponad trzystumetrowa przestrzeń biblioteki. Powstała oddzielna strefa do pracy z dziećmi i młodzieżą, w której - jak zapewnił - nie trzeba będzie zachowywać "grobowej ciszy", a także strefa odpoczynku z fotelami, sofami i miejscem do pracy; wydzielono też miejsce na spotkania autorskie i warsztaty.
W bibliotece mają być organizowane nowe wydarzenia, np. cykl spotkań „Drogą mniej uczęszczaną”. Bohaterami spotkań, które mają być organizowane raz w miesiącu, mają być osoby zajmujące się tematami mniej popularnymi, wymagającymi dużego zaangażowania i uwagi.„Niekiedy droga ta wiąże się z podróżami w odległe zakątki świata, do których turyści rzadko zaglądają, a czasami prowadzi do samego siebie, ale wymaga zmiany sposobu życia i myślenia” – mówił Czaja. W najbliższym czasie w ramach tego cyklu ma się odbyć np. spotkanie z reporterką i fotografką Iloną Wiśniewską.
Planowane są też autorskie spotkania ze znanymi polskimi autorami - 30 stycznia np. z Elżbietą Cherezińską, autorką cyklu "Odrodzone królestwo", poświęconego historii Polski z czasów rozbicia dzielnicowego.
Tradycyjnie w każdy ostatni czwartek miesiąca odbywać się będą spotkania Oliwskiego Klubu Kryminału - np. z autorami książek kryminalnych, m.in. z Tomaszem Hildebrandtem.
W znajdującej się w tej placówce Galerii Oliwskiej swoje prace wystawiają m.in. artyści związani z Oliwą. Placówka gości też np. Łowców Słów - grupę opowiadaczy baśni, legend, przypowieści. Biblioteka Oliwska jest też siedzibą Gdańskiego Klubu Poetów. W godzinach przedpołudniowych planowane są spotkania dla dzieci, m.in. odbywające się do tej pory „Czytanie na dywanie”.
W dniu otwarcia biblioteki, czyli 31 stycznia, zaplanowano spotkanie autorskie z Ignacym Karpowiczem, autorem powieści: ”Cud”, „Balladyny i romanse”, „Sońka”, „Miłość”.
W Gdańsku średnio co czwarty mieszkaniec korzysta z publicznej biblioteki. W sieci Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w ub.r. zarejestrowanych było 117 tys. osób. To czytelnicy, którzy przynajmniej raz skorzystali z księgozbioru biblioteki publicznej. W Bibliotece Oliwskiej zarejestrowanych jest ok. 20 tys. czytelników. Pod względem liczby korzystających to jedna z trzech najliczniej odwiedzanych bibliotek w Gdańsku, po bibliotece głównej i placówce w centrum Manhattan we Wrzeszczu.
Czaja poinformował, że w 2017 r. w porównaniu z 2016 r. liczba zarejestrowanych czytelników w Gdańsku wzrosła o około 2 tys. „To niewielki skok, ale pocieszające jest, że od kilku lat z każdym rokiem notujemy drobny, ale stabilny wzrost liczby czytelników” – dodał.
Wyjaśnił, że na ubiegłoroczną liczbę negatywny wpływ mogły mieć: ponad półroczny remont biblioteki w Oliwie, utrudniony z powodu budowy dostęp do biblioteki głównej przy Targu Rakowym oraz remont w bibliotece w centrum Manhattan.
Na terenie miasta działa 30 filii biblioteki. Czaja przyznał, że trwają starania, aby w każdej dzielnicy miasta działały wypożyczalnie książek. Pod tym względem najtrudniejsza sytuacja jest w najmłodszych dzielnicach w południowej części Gdańska, np. na Ujeścisku. Tam z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice "Nasze Ujeścisko" powstała biblioteka sąsiedzka. Na 2019 rok planowane jest utworzenie mediateki na Oruni. (PAP)
Autor: Bożena Leszczyńska
bls/ pad/