Religia

17.10.2017

Bp Jerzy Samiec: Reformacja zmieniła podejście do człowieka

Bp Jerzy Samiec. Fot. PAP/M. Obara Bp Jerzy Samiec. Fot. PAP/M. Obara

Reformacja zmieniła podejście do człowieka, upodmiotowiła go - mówił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec podczas wtorkowej konferencji, poprzedzającej centralne obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji.

Odbędą się one w dniach od 26 do 29 października pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

"Reformacja zmieniła podejście do człowieka, do jego upodmiotowienia" - podkreślał bp Samiec. Wskazywał, że w jej świetle, "człowiek jest odpowiedzialny za swoje życie, za swoje postępowanie przed Bogiem i przed tymi, którzy są w jego pobliżu czyli za swój Kościół i za lokalną społeczność".

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przypomniał, że uroczystości jubileuszowe z okazji 500-lecia Reformacji, w różnych okresach, odbywają się w całym kraju, a trzy województwa: dolnośląskie, śląskie i warmińsko-mazurskie ogłosiły rok 2017 Rokiem Reformacji. Nawiązując do centralnych uroczystości w Warszawie hierarcha wskazał, że towarzyszyć będzie im m.in. konferencja naukowa "500 lat Reformacji - tradycja, dziedzictwo, teraźniejszość", która odbędzie się w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się z kolei uroczysta sesja jubileuszowa z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

W Lublinie z kolei - w dniach 29-31 października - zaplanowano Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny "Lublin - miasto zgody religijnej 2017".

Sekretarz KEP do spraw ekumenizmu ks. prof. Sławomir Pawłowski poinformował, że trzydniowy kongres w Lublinie będzie poświęcony trzem różnym wyznaniom: katolickiemu, prawosławnemu i ewangelickiemu. "Postanowiliśmy pochylić się nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością poszczególnych Kościołów" - dodał.

Kongres - jak podkreślił ks. prof. Pawłowski - będzie okazją do refleksji "nad jakością dialogu ekumenicznego w czasach szybko zmieniającej się sytuacji polityczno-społecznej, a także przyczyni się do dalszej integracji środowisk chrześcijańskiej Europy". "Będzie także sposobnością do przypomnienia i promocji wielokulturowej tradycji Lublina" - dodał.

Jak poinformował ks. prof. Pawłowski, patronat honorowy nad Kongresem objęła Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Patriarchat Ekumeniczny, Światowa Federacja Luterańska i Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich.

Metropolita archidiecezji lubelsko-chełmskiej abp Abel podkreślił, że Kongres ma być dodatkowym impulsem "do dalszego otwierania się na rzecz jedności chrześcijan".

"Zgoda religijna miała swoje meandry i swoje trudności, ale widzimy też ogromny postęp i żyjemy w czasach, kiedy zdajemy sobie sprawę, że te tradycje chrześcijańskie musimy połączyć, musimy wspólnie dać świadectwo chrześcijańskie dzisiejszemu światu" - mówił z kolei metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Podkreślił, że Lublin, który był zawsze miastem spotkania wielu kultur i religii, a przez wieki oddychał dwoma płucami chrześcijaństwa jest bardzo dobrym miejscem na tego rodzaju wydarzenie. Jako współczesny przykład bardzo dobrych relacji ekumenicznych w tym mieście podał największy cmentarz w Lublinie, w murach którego są trzy nekropolie wspólnot chrześcijańskich: katolicka, prawosławna i protestancka. Jak zaznaczył abp Budzik, nekropolie "nie są podzielone murem". "I co roku spotykamy się 1 listopada, aby wspólnie modlić się za naszych zmarłych" - dodał.

Abp Budzik wyraził nadzieję, że "ten Kongres, odpowiednio pokazany przez media będzie okazją do tego, aby chrześcijanie trzech denominacji chrześcijańskich usłyszeli na nowo głos Chrystusa, który wzywa do jedności".

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce jest związany z nurtem reformacji luterańskiej. Obecnie liczy około 70 tys. członków, którzy należą do 133 parafii.

W ramach centralnych obchodów 500-lecia Reformacji w Warszawie odbędą się liczne wydarzenia, w tym m.in.: koncert "Pochwal Mój Duchu, Mocarza przez 500 lat Reformacji" - w ewangelickim kościele Św. Trójcy, Koncert reformacyjny w Filharmonii Narodowej, nabożeństwa, a nawet nocna gra miejska organizowana przez młodzież.(PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL