Dziejowe konsekwencje chrztu Polski, ŚDM i problem uchodźców - to główne tematy obrad zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczną się w czwartek w Gnieźnie, a zakończą się w sobotę w Poznaniu - poinformował PAP we wtorek rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Jak dodał, obrady będą wpisane w obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Gościem specjalnym zebrania będzie legat papieski na jubileuszowe uroczystości kard. Pietro Parolin z Watykanu.
"Tegoroczne wiosenne obrady biskupów, ze względu na przypadającą w tym roku 1050. rocznicę chrztu Polski, odbędą się w Gnieźnie i Poznaniu, miejscach związanych z początkiem polskiej państwowości. Zakończą je uroczystości na poznańskim stadionie INEA w sobotę wieczorem" - podkreślił rzecznik KEP.
Poinformował jednocześnie, że podczas obrad biskupi wysłuchają m.in. wykładu prof. Krzysztofa Ożoga na temat dziejowych konsekwencji chrztu Polski. Będą też rozmawiać o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży i do wizyty papieża Franciszka w Polsce.
W kontekście ogłoszonej 8 kwietnia posynodalnej adhortacji Ojca Świętego Franciszka "Amoris laetitia" (Radość miłości) biskupi podejmą dyskusję o sprawach rodziny w Polsce i na świecie. Jednym z głównych tematów zebrania będzie również problem uchodźców.
Jak dodał rzecznik KEP, spotkanie biskupów w Gnieźnie i Poznaniu wiąże się z ogólnopolskimi obchodami Jubileuszu 150-lecia Chrztu Polski. Ojca Świętego Franciszka na tych uroczystościach będzie reprezentował kard. Pietro Parolin. Legat papieski będzie przewodniczył mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej w czwartek, 14 kwietnia oraz w katedrze poznańskiej w piątek, 15 kwietnia i na stadionie w Poznaniu 16 kwietnia.
Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił w rozmowie z PAP, że część obrad KEP w Gnieźnie będzie dotyczyła historycznych wydarzeń związanych z chrztem Polski.
Poinformował jednocześnie, że na zebranie plenarne KEP zostały zaproszone osoby z prawie wszystkich bratnich episkopatów europejskich, biskupi polscy pracujący poza granicami kraju, m.in. w Brazylii, a także przedstawiciele polskich misji katolickich z całego świata, oraz bratnie Kościoły. Dodał, że podczas zebrania zostanie zaprezentowany okolicznościowy banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem księcia Mieszka I i Dobrawy, który upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski. (PAP)
skz/ rpo/ par/