Polska po 1989 roku

10.11.2018

Biuro Programu „Niepodległa”: świętujmy razem setną rocznicę odzyskania niepodległości

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Koncert na PGE Narodowym, festiwal na Krakowskim Przedmieściu i niepowtarzalny moment, gdy miliony Polaków w kraju i za granicą zaśpiewają wspólnie Mazurka Dąbrowskiego, to najważniejsze, ale nie jedyne wydarzenia, które zapamiętamy z Narodowego Święta Niepodległości - podaje Biuro Programu „Niepodległa”.

Jak wskazano w komunikacie Biura, obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczynają się w sobotę. "10 listopada wieczorem na PGE Narodowym odbędzie się niezwykłe widowisko słowno-muzyczne, czyli +Koncert dla Niepodległej+ przygotowany przez Biuro Programu +Niepodległa+" - czytamy w komunikacie.

"W trakcie +Koncertu dla Niepodległej+ usłyszymy utwory, które na stałe wpisały się w polską historię ostatniego wieku. Piosenki, które znamy ze szkół, z filmów i dyskotek" - wskazał cytowany w komunikacie dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski.

Widowisko ma być transmitowane na żywo w TVP1 i Programie 1 Polskiego Radia od godz. 20.10. Natomiast retransmisję będzie można zobaczyć od godz. 21.45 w TVN i Polsacie i na antenach Polskiego Radia.

"Dzięki temu każdy Polak, czy to na widowni PGE Narodowy, czy przed telewizorem lub radioodbiornikiem, ma szansę przeżyć chwile wzruszenia i radości, ponieważ - jak głosi hasło obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Niepodległa jest dla wszystkich" - podkreślił Kowalski.

Z kolei w niedzielę 11 listopada o godz. 12 odbędzie się akcja „Niepodległa do hymnu” polegająca na tym - jak czytamy w komunikacie - że w całej Polsce i w wielu miejscach za granicą, podczas uroczystości oficjalnych oraz w trakcie wydarzeń organizowanych oddolnie i ze wsparciem lokalnych instytucji Polacy wspólnie, w jednym momencie, zaśpiewają hymn narodowy. "To będzie wydarzenie wyjątkowe, o skali godnej tego historycznego momentu" - oceniło Biuro Programu „Niepodległa”.

"Zapraszamy serdecznie wszystkich – dołączcie do nas! Możemy śpiewać podczas setek wydarzeń i uroczystości, ale też przed telewizorami i radioodbiornikami, ponieważ do akcji dołączyli ogólnopolscy, regionalni i lokalni nadawcy radiowi. O 12.00 na antenach zabrzmi hymn Mazurek Dąbrowskiego. Zaśpiewajmy razem. Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną demonstrując to w najbliższy sercom Polaków sposób, śpiewając wspólnie hymn" - zaapelowali organizatorzy akcji.

O godz. 13 w Warszawie rozpocznie się „Festiwal na Krakowskim Przedmieściu”. "Będziemy świętować stulecie odzyskania niepodległości na ulicy, z którą związani są polscy literaci, muzycy, malarze, wybitni naukowcy – gdzie znajduje się obecny Pałac Prezydencki (dawna siedziba polskiego premiera) i szkoły wyższe. Tam każdy metr architektury to opowieść lub wstęp do opowieści o kulturze i historii Polski" - czytamy w komunikacie.

Uczestnikom festiwalu Biuro Programu „Niepodległa” proponuje m.in. dwie trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości.

"Na świętujących na Krakowskim Przedmieściu czekają również inne atrakcje. Można będzie przyłączyć się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim, obejrzeć parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych. Nie obędzie się również bez przemarszów orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazów mody z okresu międzywojennego" - zachęcają organizatorzy.

Program Festiwalu można znaleźć na stronie www.niepodlegla.gov.pl w zakładce "Aktualności".

Biuro Programu „Niepodległa” zaznaczył, że na 10 i 11 listopada w całej Polsce zaplanowano wiele więcej inicjatyw i imprez.

Lokalizację i program tych wydarzeń można znaleźć w kalendarium na www.niepodlegla.gov.pl w zakładce "Wydarzenia".

"W sobotę i niedzielę, w całej Polsce i na świecie, świętujemy fantastyczny sukces naszych przodków. To od nas zależy jak ten wyjątkowy, historyczny moment zostanie zapamiętany. Dlatego bądźmy razem, bez względu na to, czy, gdzie i jak będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości" - apelował Kowalski. (PAP)

rbk/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL