Oryginalne kadry filmowe z polskich animacji, projekty postaci filmowych bohaterów oraz bohaterowie dobranocek, a także pokaz uzbrojenia z XVIII wieku, czy samolot myśliwsko-bombowy z pełnym uzbrojeniem to niektóre z atrakcji przygotowane na rzeszowską Noc Muzeów.
Na spotkanie z Reksiem i Misiem Uszatkiem zaprasza, nie tylko najmłodszych, pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. W towarzystwie sympatycznego psa i misia znanych z dobranocek zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę poświęconą twórczości artysty związanego ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie Stefanowi Szwakopfowi - reżyserowi, scenarzyście, kierownikowi literackiemu wielu filmów animowanych, nie tylko dla dzieci.
Na ekspozycji Stefan Szwakopf – mistrz animacji. Wystawa retrospektywna” pokazane zostaną m.in. oryginalne celuloidy z animacji, oryginalne projekty postaci filmowych bohaterów, które narysował Szwakopf np. Koziołka Matołka, napisane własnoręcznie przez niego teksty piosenek do „Wędrówek Pyzy”, a także scenografie, scenopisy filmów, przy realizacji których pracował artysta.
Będzie także można zobaczyć filmy zrealizowane przez Stefana Szwakopfa. Wśród nich znajdą się znane polskie animacje dla dzieci takie jak: „Miś Uszatek”, „Reksio”, „Wędrówki Pyzy”, „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Mały Pingwin Pik Pok”, „Gąska Balbinka”, „Jacek i Agatka”, „Pomysłowy Dobromir”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, będą też filmy dla nieco starszych widzów, m.in.: popularnonaukowy „Narodziny Ziemi”, czy krótkometrażowy „Barka”.
Urozmaiceniem Nocy Muzeów w Muzeum Dobranocek będzie koncert piosenek i melodii znanych z dobranocek w jazzowych aranżacjach w wykonaniu pianisty Tomasza Drachusa i saksofonisty Władysława Wiatra. Swoją znajomością melodii dobranockowych będą mogli pochwalić się także zwiedzający, zarówno dzieci jak i dorośli, i wziąć udział w konkursie. Dla najlepszych przewidziano nagrody.
Natomiast na pokazy militariów w Noc Muzeów zaprasza Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie. Na zwiedzających czekać będą repliki broni czarnoprochowej z XVIII wieku, armaty i broni białej z tamtego okresu, a także pokaz użycia broni białej i fechtunku.
Będzie można zobaczyć także współczesne militaria, a wśród nich wojskowe wozy opancerzone takie jak np. Scott, BRDM, transporter opancerzony MT-LB, czy samolot myśliwsko-bombowy SU-22 z pełnym uzbrojeniem.
Szczególną atrakcją, zwłaszcza dla młodszych zwiedzających, będzie okazja przejazdu ulicami miasta pojazdami wojskowymi, strażackimi oraz autobusem marki jelcz, tzw. ogórkiem.
Miłośnicy strzelania będą mogli wziąć udział w zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej i wziąć udział w specjalnym „Teście na żołnierza”.
Agnieszka Pipała(PAP)
api/ dym/