25.08.2010 aktualizacja 13.08.2016

Borowczak: Bałem się, że strajk w Stoczni się nie uda

Rozpoczynając strajk obawiałem się, czy on się uda. Bałem się, że wówczas koledzy będą mieli do mnie pretensje - powiedział PAP Jerzy Borowczak, wspominając wydarzenia w Stoczni Gdańskiej.

Borowczaj Jerzy(Fot. S. Kraszewski PAP)

Jak przyznał, po 30 latach od  Sierpnia 1980 roku w Polsce żyje wiele osób, które mogą czuć się niezadowolone z przebiegu zapoczątkowanych wówczas przemian w kraju.

Jerzy Borowczak w sierpniu 1980 roku był pracownikiem Stoczni Gdańskiej. To on zainicjował protest na wydziale K-5 stoczni.  Jak powiedział PAP, spośród wszystkich ówczesnych wydarzeń najsilniejsze emocje cały czas wywołuje w nim moment rozpoczynania strajku.

"Pamiętam obawę, że jeśli ten strajk się nie uda, to mogę być aresztowany. Myślałem o moich kolegach, którzy poprą mnie w sile 10 - 15 osób i nic z tego nie wyjdzie. Bałem się, że spotkamy się w celi i będą mieli do mnie pretensje, że przeze mnie trafili do więzienia" - powiedział.

Jak dodał, drugim ważnym dla niego momentem była decyzja o zakończeniu strajku?

"To było dla mnie straszne, miałem przed oczyma ludzi z ZTNK, Elektromontażu, Polifarbu, których przekonywałem, żeby nas popierali, bo my będziemy strajkować tak długo, aż oni podpiszą porozumienia ze swoimi dyrekcjami" - powiedział.

Według Borowczaka, wyjaśniając dziś, czym był Sierpień, należy przypomnieć dążenie jego uczestników do wolności i niepodległości.

"Tych postulatów było 21, ale postulat możliwości tworzenia wolnych związków zawodowych wszystkim kojarzył się właśnie z wolnością i niepodległością. Uważaliśmy, że jeżeli będziemy mieli swoje związki zawodowe, to będzie sukces, będziemy mieli swoją reprezentację, będziemy mogli zabierać głos, będziemy mogli opiniować, wypowiadać się i to było dla nas najważniejsze“ - powiedział.

Jego zdaniem, w obecnej Polsce, której kształt jest w pewnej mierze efektem wydarzeń z Sierpnia 1980 roku, większość Polaków czuje się dobrze, nie można jednak zapominać o tych, którzy zostali pozostawieni sami sobie.

"Ci, którzy przeżyli likwidację PGR-ów, likwidację firm w czasach, gdy nikt nie zabezpieczył im odpraw, gdy nie zrobiono im szkoleń, gdy pozostawiono ich bez pomocy państwa. Oni mają prawo być niezadowoleni, że w wolnej Polsce spotkało ich tyle cierpienia" - przyznał.

W jego opinii, ludzie, którzy przyczynili się do Sierpnia 1980, cały czas są razem, działając dla dobra Polski.

"Ci ludzie, którzy tworzyli Solidarność w Stoczni dalej są razem. Wystarczy spojrzeć na to, kto jest wśród  członków Platformy Obywatelskiej: jest Bogdan Borusewicz, Antoni Mężydło, Jerzy Buzek, Piotr Żak, Bronisław Komorowski, Tadeusz Mazowiecki, blisko Platformy jest też Lech Wałęsa, był śp. Bronisław Geremek. My byliśmy cały czas razem i po Sierpniu nawet na chwilę się nie rozeszliśmy" - podkreślił.

Pytany o osoby spoza tego grona powiedział, że byli to ludzie, którzy mieli "inną wizję Polski".

"Było parę osób, które +kombinowały+ już w Stoczni, miały jakieś nadzwyczajne ambicje. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że Ania Walentynowicz czy Gwiazdowe od pierwszych dni budowania Solidarności mieli inną wizję Polski i robili dla tej Polski raczej gorsze rzeczy niż lepsze" - wyjaśnił.

Według Jerzego Borowczaka, mniej huczne świętowanie tegorocznej rocznicy 30-lecia Porozumień Sierpniowych to efekt wydarzeń ostatnich miesięcy.

"Gdy robiliśmy 25. rocznicę, odbiła się szerokim echem na całym świecie.  W tym roku mieliśmy tragedię smoleńską, tragedię powodzi a także kampanię wyborczą, która podzieliła Polaków. Trudno się dziwić, że ta 30. rocznica będzie bardziej cicha i bardziej smutna" - powiedział.

Wywiad dostępny jest także na Portalu Historycznym dzieje.pl, prowadzonym wspólnie przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski. (PAP)

rpo/ abe/

(rozmowa przeprowadzona w sierpniu 2010 r.)

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL