Solidarność

03.09.2018

Bp Szkudło w 38. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego: krajowi i narodowi potrzeba porozumienia

O potrzebie porozumienia w Polsce dla dobra narodu, człowieka i państwa mówił w 38. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego katowicki biskup Marek Szkudło.

W homilii podczas mszy w jastrzębskim kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła biskup podkreślił konieczność szanowania i przestrzegania prawa oraz przypomniał, że osoby sprawujące publiczne urzędy mają służyć człowiekowi i społeczeństwu. Wezwał do "pomnażania przestrzeni" serc, ojczyzny i miłości.

"Tego najbardziej potrzeba naszemu krajowi, tego najbardziej potrzeba naszemu narodowi – porozumienia, próby zrozumienia siebie nawzajem, próby odkrycia wspólnoty celu. Ale tylko wtedy może to nastąpić, kiedy ten cel faktycznie będzie jeden - dobro narodu, dobro człowieka, dobro państwa" – powiedział bp Szkudło.

Poranna msza w jastrzębskim kościele rozpoczęła poniedziałkowe obchody rocznicy, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i lidera Solidarności Piotra Dudy.

W wzięli w niej udział także m.in. uczestnicy jastrzębskich strajków sprzed 38 lat, sygnatariusze Porozumienia, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści i związkowcy z Solidarności. 

W homilii bp Szkudło nawiązał do treści jednego z psalmów, gdzie mowa jest o miłowaniu bożego prawa. "Trudno jest kochać prawo. Właściwie w języku ludzkim, jakimkolwiek języku ludzkim, wyrażenie +kochać prawo+ nie ma miejsca bytu. Bo prawo nie jest po to, by je kochać; prawo jest po to, by je szanować. Bez względu na to, czy się je kocha, trzeba go przestrzegać. I tę prawdę powinniśmy przypominać stale, powtarzać sobie i innym, o nią dbać i jej nie zapominać" – powiedział biskup.

"Rocznica, która nas gromadzi, to rocznica pewnego porozumienia - czegoś, co bezpośrednio związane było z prawem ludzkim, prawem stanowionym przez człowieka" – wyjaśnił hierarcha, oceniając, że negocjowane w 1980 r. porozumienia były wprost walką o ochronę praw człowieka.

"A zatem czymś, czym wprost powinni zajmować się ci, którzy człowiekowi służą i do tej służby zostali wybrani" – wskazał hierarcha, zwracając uwagę na konieczność pokory wśród tych, którzy służą innym, zamiast „gwiazdorzenia” i pokusy błysku.

"To, co błyszczy, może być bardzo złudne. Może wydawać się złotem, a wcale nim nie być. Może zdawać się szlachetne, a stanowić tylko podróbkę. Może robić pozór cennego, a być bezwartościowe. Wszyscy to wiemy, dlatego raczej gardzimy błyskotkami, choć czasami nas pociągają, kuszą mirażem bogactwa i piękna, ostatecznie jednak pozostawiając niesmak i pustkę" - mówił bp Szkudło.

"Tutaj, w tym miejscu i czasie, w 38. rocznicę porozumień sierpniowych, wspominam tych, którzy walczyli o godność człowieka. Oni cierpieli, oni się narażali (…). Oni nie robili kariery, nie zdobywali popularności, oni służyli - służyli społeczeństwu, służyli człowiekowi" – dodał katowicki biskup.

"Być może dziś, warto tych właśnie ludzi postawić na piedestale i pokazać światu? Być może właśnie dzisiaj tym, którzy zajmują się służbą społeczności poprzez sprawowanie publicznych urzędów, należałoby to właśnie przypomnieć?" – kontynuował hierarcha, wskazując, iż "polityka może wykrzywić osobowość".

"Dzieje się tak wtedy, gdy uprawiający ją zapomni, po co to robi, po co powinien to robić. Być może dzisiaj bardziej, niż kiedykolwiek indziej, należałoby ostrzec ich – nie jesteście po to, by błyszczeć! Nie jesteście po to, by być celebrytami, nie jesteście po to, by zdobywać popularność! Jesteście po to, by służyć!" – nawoływał biskup.

"Jakże miłuję Prawo Twoje, Panie - te słowa należy uczynić swoją modlitwą. Bo mając w sercu prawo Boga, nigdy nie skrzywdzi się człowieka! W ten sposób najlepiej będzie uczcić pamięć tych, którzy poświęcili swój trud i swoje łzy, a czasami swoje życie, abyśmy dzisiaj tu mogli się spotkać" – powiedział w homilii bp Szkudło.

Po mszy nieopodal kościoła posadzony będzie „Dąb Wolności” - jeden ze stu dębów poświęconych przez papieża Franciszka z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie rozpoczną się uroczystości pod Pomnikiem Porozumienia przy kopalni Zofiówka, która w 1980 r. nosiła nazwę Manifest Lipcowy. Planowane są m.in. wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego, szefa Solidarności Piotra Dudy i jednego z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego Grzegorza Stawskiego, a także odczytanie listu prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników obchodów.

Następnie pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty. Podczas obchodów plac przed kopalnią Zofiówka zyska imię zmarłego ponad rok temu Tadeusza Jedynaka - jednego z przywódców strajku w kopalni w 1980 r. i sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego; odsłonięta zostanie także upamiętniająca Tadeusza Jedynaka tablica.

Zawarte 3 września 1980 r. w Jastrzębiu-Zdroju porozumienie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym wówczas między władzą a strajkującymi robotnikami. Potwierdzono w nim wszystkie ustalenia gdańskie oraz zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie, oznaczający konieczność pracy siedem dni w tygodniu. Kluczowym ustaleniem była też zapowiedź wprowadzenia wszystkich wolnych sobót i niedziel. Górnicy wywalczyli też m.in. podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. Władza zgodziła się też na wiele branżowych postulatów pracowników kopalń.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL