Deklaracja związana z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej, która zostanie podpisana przez przedstawicieli Kościołów: katolickiego i greckokatolickiego, to wezwanie do przebaczenia i pojednania na gruncie prawdy – powiedział PAP sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak.
Deklaracja ma zostać podpisana w piątek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski przez abp. Światosława Szewczuka w imieniu ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, abp. Józefa Michalika w imieniu Kościoła katolickiego w Polsce oraz abp. Mieczysława Mokrzyckiego w imieniu Kościoła katolickiego na Ukrainie i abp. Jana Martyniaka, Metropolitę Kościoła Bizantyjsko-Ukraińskiego w Polsce.
„Deklaracja została napisana w tonie apelu o pojednanie i przebaczenie na gruncie prawdy. Jest w niej zachęta do historyków polskich i ukraińskich, aby badali wydarzenia związane z rzezią wołyńską i dążyli do prawdy. Deklaracja to także wezwanie do naszych Kościołów, by wejść na drogę pojednania. Nie jest to łatwa sprawa, gdyż historyczne rany są bardzo głębokie, ale jako Kościoły jesteśmy wezwani do wierności Ewangelii i wspólnego wysiłku na rzecz przebaczenia i pojednania” – powiedział bp Polak.
Dodał, że wzajemne relacje między Polakami i Ukraińcami powinny być budowane w oparciu o prawdę historyczną. „Trzeba powtarzać, że nigdy żaden mord, żadna czystka etniczna, eksterminacja nie mogą być usprawiedliwiane” – podkreślił sekretarz Episkopatu.
Bp Polak poinformował, że prace nad treścią deklaracji trwały około dwóch miesięcy. „Nie było większych problemów z wypracowaniem tekstu. Nie był to dialog nacechowany jakimiś napięciami. Spotkaliśmy się z dużą otwartością strony ukraińskiej” – powiedział.
Sekretarz Episkopatu podkreślił, że w tekście deklaracji są nawiązania do wcześniejszych kontaktów Kościołów i prowadzonego dialogu. „Mamy nadzieję na otwarcie nowej perspektywy wspólnych działań” – dodał.
Bp Polak poinformował także, że biskupi zdecydowali, iż 11 lipca (rocznica zbrodni wołyńskiej) lub w niedzielę poprzedzającą ten dzień, w polskich kościołach podczas modlitwy powszechnej będzie odczytywane wezwanie za ofiary zbrodni wołyńskiej.
Sekretarz Episkopatu podkreślił, że wizyta abp Szewczuka w Polsce odbywa się na zaproszenie greckokatolickiego metropolity przemysko-warszawskiego abp. Jana Martyniaka. „Jej podstawowym celem są obchody 1025 rocznicy chrztu Rusi” – dodał bp Polak.
W lipcu mija 70. rocznica kulminacji zbrodni wołyńskiej, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską.
Sprawcy zbrodni wołyńskiej to Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordach swoich polskich sąsiadów. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. To określenie ukrywało zamiar, jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków.
Zbrodnia wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. (PAP)
pro/ skz/ bos/ jbr/