Kilka tysięcy mieszkańców Bydgoszczy w niedzielę wzięło udział w świętowaniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Zjednoczmy się w dumie z polskiej historii” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości.
Na plac Wolności, gdzie odbyła się jubileuszowa uroczystość, uczestnicy przeszli śródmiejskimi ulicami we wspólnym marszu po mszy w katedrze na Starym Mieście.
"100 lat temu spełniło się marzenie Polaków, odrodziła się wolna Rzeczpospolita. (...) Dziś na obchodach jubileuszu Niepodległej nie może zabraknąć wdzięczności wobec ojców i bohaterów wolności, wobec tych, którzy w 1918 r. podjęli się arcytrudnego zadania odbudowy Polski i polskiej państwowości po latach zaborów. Zjednoczmy się w radości i dumie z polskiej historii" – podkreślił premier w liście, który odczytał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Premier zaznaczył, że Polacy powinni być dumni, bo są obywatelami kraju, który nie poddał się tyranii zaborów i totalitaryzmu.
"11 listopada, w ten szczególny dzień niepodległości bądźmy razem, tutaj na ziemi kujawsko-pomorskiej, ale też w każdym zakątku naszego kraju. Pokażmy, jak wielką wartością jest dla nas niepodległe państwo. Bez niego nie można mówić o rozwoju, sprawiedliwości, prawdziwe, demokracji i indywidualnej wolności. Nie łączy nas radość z wolności Polski i duma z polskości" – apelował Morawiecki.
Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski przypomniał, że w Bydgoszczy od symbolicznej daty odzyskania niepodległości trzeba było na wyśnioną Polskę czekać jeszcze ponad rok, kiedy to do miasta weszły pierwsze polskie oddziały wojska.
"Nie mam wątpliwości, że aby kochać ojczyznę, być gotowym do poświęceń w imię jej dobra, nie wystarczy poznać i pokochać jej historię. Trzeba też wierzyć w trwałe i oparte na prawdziwych wartościach jej fundamenty. Te fundamenty to nie tylko patriotyzm, poczucie godności narodowej, nie tylko pogarda dla kunktatorstwa i prywaty, to także poczucie obowiązku wobec wspólnoty, wiary w siłę, którą daje świadomość przynależności do niej. Wierzę, że tutaj na Kujawach i Pomorzu tworzymy taką wspólnotę, a jej barwy są biało-czerwone" – mówił Ostrowski.
W czasie uroczystości odczytano również okolicznościowy list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Wojewoda Bogdanowicz wręczył Krzyże Zasługi za propagowanie wartości patriotycznych oraz Krzyże Zesłańców Sybiru, przyznawane osobom deportowanym, więzionym w łagrach, obozach i miejscach zsyłek. (PAP)
Autor: Jerzy Rausz
rau/ joz/