Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore otrzymał w piątek w Krakowie doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Ks. prof. Jan Maciej Dyduch określił utytułowanego „wybitną osobistością w dyplomacji kościelnej, uznawaną w świecie”, „przyjacielem Polski”.
Uczelnia przyznała godność Miglioremu m.in. za kompetentne reprezentowanie biskupa Rzymu oraz Stolicy Apostolskiej na forum międzynarodowym; ważne wystąpienia na forum ONZ, ukazujące jasny głos Stolicy Apostolskiej w obronie najważniejszych wartości; za wyróżniające wypełnianie od pięciu lat zadań nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz żywe, mądre działanie na rzecz Kościoła katolickiego.
Migliore wśród wyzwań wymienia zajęcie się sprawą migracji, w szczególności tej niekontrolowanej, apelując, aby potrzebujących nie pozostawiać bez pomocy.
Również w swoim przemówieniu w piątek mówił o fali migracji do Europy. Przypomniał, że papież Franciszek zwrócił się ze spontanicznym apelem do wspólnot katolickich, prosząc je o przyjmowanie uchodźców.
Migliore odnosząc się do migracji sprzed wieków, podkreślił że kiedyś ludy z północy i wschodu Europy ulokowały się w nowych miejscach i miały swój udział w budowaniu nowego społeczeństwa. Jak dodał, teraz mamy do czynienia z migracją z Południa.
W laudacji ks. prof. Jan Maciej Dyduch przypomniał biografię abp. Migliore. Zaznaczył, że jest on „wybitną osobistością w dyplomacji kościelnej, uznawaną w świecie”. Określił go „wybitnym mężem stanu, przyjacielem Polski i Krakowa”, „wspaniałym człowiekiem i gorliwym pasterzem”.
„Kościół, który – zarówno wtedy, jak i dziś – nie jest zamknięty w granicach państw i kultur, miał ogromny wkład w integrację ludów i formowanie nowego społeczeństwa i nowej kultury” – zaznaczył nuncjusz.
Jak zauważył, przemieszczanie się milionów muzułmanów i mieszkańców Afryki w kierunku Europy oraz mieszkańców krajów hiszpańskojęzycznych do USA zapoczątkowało przemiany kulturowe na tych kontynentach.
„Często w odbiorze indywidualnym, a także w zbiorowej świadomości, obecność imigrantów była postrzegana jako pewne zagrożenie. Z biegiem lat coraz częściej pojawiały się debaty na temat społeczeństwa wielokulturowego, praw migrantów, tolerancji i nacjonalizmów” – mówił arcybiskup.
Podkreślił, że mimo trudności doszło do „gigantycznego postępu w poszukiwaniu rozwiązań prawnych na poziomach krajowych i w skali międzynarodowej”. „Dalsze kroki są jeszcze potrzebne, i to pilnie potrzebne” – zaapelował.
Jak zaznaczył Celestino Migliore, historii nie buduje się na narzekaniu na współczesny świat. Jego zdaniem, konieczne jest przywrócenie wagi i treści kryteriom etycznym i społecznym, które zostały pozbawione sensu. „Jak się mi wydaje, w tej perspektywie także ośrodki akademickie i wychowawcze o charakterze chrześcijańskim, katolickim, powinny wypracowywać nowe, kreatywne i programowe wizje świata” – powiedział nuncjusz.
W laudacji ks. prof. Dyduch przypomniał biografię Migliore. Zaznaczył, że jest on „wybitną osobistością w dyplomacji kościelnej, uznawaną w świecie”. Określił go „wybitnym mężem stanu, przyjacielem Polski i Krakowa”, „wspaniałym człowiekiem i gorliwym pasterzem”.
Migliore urodził się 1952 r. w Cuneo na północny Włoch. Studiował w Międzydiecezjalnym Studium Teologicznym w Fossano, w Papieskiej Akademii Kościelnej i w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W1977 r. przyjął święcenia kapłańskie w diecezji Cuneo.
Po ukończeniu Akademii podjął pracę dyplomatyczną w różnych misjach Kościoła na różnych stanowiskach, m.in. w Angoli, USA. W 1989 r. został przeniesiony z Egiptu do nuncjatury apostolskiej w Warszawie, gdzie pracował do 1992 r. Potem był m.in. podsekretarzem stanu w watykańskim Sekretariacie Stanu ds. Relacji z Państwami oraz stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 2010 r. papież Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Polsce.
Uhonorowany realizuje program działalności dyplomatycznej zgodny z myślami św. Jana Pawła II, dlatego – mówił ks. prof. Dyduch – „jest on dyplomatą i pasterzem, obrońcą człowieka, jego godności i praw”.
Oprócz rodzimego języka włoskiego Migliore zna biegle łacinę, angielski, francuski, hiszpański, portugalski i polski.
Do zadań nuncjusza apostolskiego należy m.in. prowadzenie przygotowań do nominacji biskupich i uczestnictwo w święceniach biskupich.
Wręczenie tytułu odbyło się w Filharmonii Krakowskiej, podczas inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. (PAP)
bko/ par/