Kultura i sztuka po 1989 roku

12.05.2019

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych po remoncie

Zakończono przebudowę siedziby Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Mieszczący się w zabytkowym budynku obiekt po trwających trzy lata pracach został dostosowany do potrzeb zwiedzających.

Siedziba Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych mieści się w centrum Opola w budynku, który powstał prawdopodobnie w XVIII w. Początkowo mieściła się w nim słodownia, a w czasach hitlerowskich placówka niemieckiej policji politycznej – gestapo.

Jak powiedziała rzecznik CMJW Magdalena Kruk-Kuchcińska, dzięki trwającym trzy lata pracom udało się nie tylko wyposażyć budynek w nowoczesną infrastrukturę techniczną, ale też polepszyć warunki zwiedzania obiektu.

"Mamy już windę dla niepełnosprawnych, a budynek został uzbrojony w nowoczesne sieci informatyczne, monitoring, klimatyzację i oświetlenie. Dzięki przebudowie zwiedzający po wejściu do muzeum mogą już przejść do dwóch sal wystawowych bez konieczności przechodzenia przez kolejne budynki. Co jest ważne dla muzeum, wzbogaciliśmy się o archiwum wyposażone w specjalistyczne, bezpieczne szafy, w których możemy przechowywać nasze zbiory" – powiedziała Kruk-Kuchcińska.

Koszt modernizacji budynku muzeum wyniósł 2,1 mln złotych. Pokryły go pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Unii Europejskiej i z samorządu województwa. Władze muzeum przygotowują się także do modernizacji budynku w części muzeum na terenie dawnego stalagu w Łambinowicach, której koszt oszacowano na około 12 mln złotych.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach zostało założone w 1964 r. w celu badania losów jeńców wojennych II wojny światowej i obozów jenieckich w Lamsdorf (obecnie Łambinowice), gdzie w czasach wojny francusko-pruskiej i wojen światowych więziono setki tysięcy żołnierzy armii walczących z Niemcami. W stalagu Lamsdorf przetrzymywano także powstańców warszawskich i ludność cywilną Warszawy po upadku powstania w 1944 r. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL