Biały całun rozdarty w kilku miejscach symbolizujących rany i ból niewinnych ofiar, w tym ofiar wojen i terroryzmu - to główny element wystroju Grobu Pańskiego w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie.
Autorami aranżacji są: projektantka wnętrz Dominika Jasińska i student Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Tomasz Tajak.
„Zaproponowaliśmy aranżację ascetyczną w formie. Chcieliśmy nawiązać do przestrzelonej tkaniny, do ran, które poniósł Chrystus i ran odniesionych przez Jana Pawła II podczas zamachu 13 maju 1981 r. Nie odnosimy się bezpośrednio do konfliktów zbrojnych, ale inspiracją były dla nas słowa papieża, który wiele razy mówił: nigdy więcej wojny, a na świecie toczy się w tym momencie kilkanaście konfliktów zbrojnych” – mówił Tajak.
„Zaproponowaliśmy aranżację ascetyczną w formie. Chcieliśmy nawiązać do przestrzelonej tkaniny, do ran, które poniósł Chrystus i ran odniesionych przez Jana Pawła II podczas zamachu 13 maju 1981 r. Nie odnosimy się bezpośrednio do konfliktów zbrojnych, ale inspiracją były dla nas słowa papieża, który wiele razy mówił: nigdy więcej wojny, a na świecie toczy się w tym momencie kilkanaście konfliktów zbrojnych” – mówił Tomasz Tajak.
Jak wyjaśniają autorzy, biały całun schodzący od sklepienia do posadzki krypty symbolizuje niewinność ofiary, którą poniósł umierając na krzyżu Chrystus oraz niewinność wszystkich ofiar wojen i terroryzmu. Rozdarcia w tkaninie symbolizują rany i ból. W jednej z takich „ran” umieszczono monstrancję. Na posadzce tkanina rozwidla się na dwie części, a pośrodku stoją białe kwiaty – symbol odradzającego się życia. Instalacja jest podświetlona tylko w centralnej części, z boku płoną świece. Do wykonania instalacji autorzy użyli 40 metrów lnianego płótna.
Rektor kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Krakowie, ks. dr Mieczysław Rolka podkreślił, że wielkim wyzwaniem jest dla artystów poruszanie się w przestrzeni sacrum i wyrażenie w prosty, sugestywny sposób tego, co jest tajemnicą wiary.
„Istotą Grobu Pańskiego jest ukazanie triumfu życia nad śmiercią. Udało się to autorom tego projektu. Monstrancja – żywy Chrystus obecny w najświętszym sakramencie - została umieszczona w centrum, daje poczucie ciepła, sensu i tego, że życie nie kończy się wraz ze śmiercią” - mówił ks. Rolka.
Krypta będzie otwarta dla wiernych od piątku wieczorem do wtorku.
Projekt aranżacji grobu został wyłoniony w otwartym konkursie. 13 nadesłanych prac oceniało jury w składzie: prof. Adam Brincken, ks. dr Andrzej Nowobilski , prof. Jan Pamuła, prof. Stanisław Rodziński, ks. Rolka, scenograf Tadeusz Smolicki, Anna Jadowska–Barczyk (sekretarz jury). Nagrodą dla zwycięzców konkursu jest wyjazd do Grecji. (PAP)
wos/ malk/ jbr/