Wszystkie arkusze, które są w tej chwili wykorzystywane na próbnych egzaminach maturalnych, są zbudowane z zadań, które zostały wykorzystane we wcześniejszych sesjach egzaminacyjnych, są to sprawdzone zadania – poinformował w czwartek dyrektor CKE Marcin Smolik.
Od poniedziałku do środy Centralna Komisja Egzaminacyjna publikowała na swoich stronach internetowych arkusze do próbnego egzaminu, by pomóc uczniom klas VIII przygotować się do niego. Od czwartku publikuje arkusze próbnych egzaminów maturalnych. Uczniowie mają rozwiązać go w domu, a następnie przesłać do sprawdzenia swoim nauczycielom.
W czwartek w RMF FM dyrektor CKE odniósł się do zarzutu, który postawili mu w mediach społecznościowych maturzyści, że w arkuszu z egzaminacyjnym języka polskiego na poziomie podstawowym były zadania, które były na maturze w 2015 r.
"Wszystkie arkusze próbne, które w tej chwili zostały opublikowane to są arkusze, które zostały zbudowane z zadań, które zostały wykorzystane we wcześniejszych sesjach egzaminacyjnych. Decyzję o tym, że ma być przeprowadzony egzamin próbny podjęliśmy dosłownie kilka dni po ogłoszeniu stanu epidemicznego i nie było najmniejszej wątpliwości, że nie możemy dopuścić do sytuacji, że klecimy jakiś arkusz z niesprawdzonych zadań, tylko dlatego, żeby były to zadania nowe" - odpowiedział Smolik.
Podał, że zadania, które zostały użyte do arkuszy próbnego egzaminu, były wykorzystywane nie w głównych majowych sesjach maturalnych, tylko w sesjach dodatkowych - czerwcowych.
"Rozumiem, że na różnych forach społecznościowych pewna grupa maturzystów mówi o tym, że taki arkusz pisała i rozumiem, że rezygnują z pisania tego" - powiedział. Dodał, że rozumie też ich rozgoryczenie, ale "mówimy tak naprawdę o pewnej grupie maturzystów, która z tym arkuszem pracowała, niech to będzie 200, 500 czy 1000 osób, natomiast do egzaminu maturalnego przystępuje 257 tys. osób, tylko tegorocznych absolwentów".
"Jeżeli, ktoś taki arkusz rozwiązywał i wydaje mu się on znajomy, nic nie stoi na przeszkodzie by do tych zadań wrócił i spróbował ponownie rozwiązać te, które sprawiały mu trudność" - dodał Smolik.
Publikacja arkuszy do próbnego egzaminu ma pomóc uczniom w przygotowaniu się do matur w czasie, gdy w szkołach nie odbywają się lekcje w formie tradycyjnej. Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.
CKE podkreśla, że próba: jest dobrowolna, daje uczniowi możliwość sprawdzenia się, nauczyciele nie mogą stawiać z nich uczniom ocen.
W czwartek rano opublikowany był arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym i z fizyki na poziomie rozszerzonym. Kolejne arkusze będą publikowane w piątek, poniedziałek, wtorek i środę.
Egzaminy maturalne mają rozpocząć się 4 maja. Sesja pisemnych potrwa do 21 maja, a ustnych do 22 maja. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/