Europa i świat 1918-1939

27.10.2018

Czechy/ M. Morawiecki: 1918 r. odmienił oblicze Europy; to było trudne stulecie dla naszych narodów

1918 r. odmienił oblicze Europy; cieszę się, że mogę świętować 100. rocznicę niepodległości Czechów i Słowaków w malowniczej Pradze - napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, to było trudne stulecie dla naszych narodów.

W sobotę szef polskiego rządu przebywał z wizytą w czeskiej Pradze, gdzie uczestniczył w uroczystych obchodach 100. rocznicy utworzenia Czechosłowacji, organizowanych wspólnie przez Czechy i Słowację.

"1918 r. odmienił oblicze Europy. Cieszę się, że mogę świętować 100. rocznicę niepodległości Czechów i Słowaków w malowniczej Pradze. To było trudne stulecie dla naszych narodów. Dziś wszyscy jesteśmy wolni, jesteśmy razem! Dzielą nas tylko Sudety i Karpaty, nic poza tym" - napisał Morawiecki na swoim koncie na Twitterze.

W uroczystości poza premierem Morawieckim i szefami rządów Czech i Słowacji Andrejem Babiszem oraz Peterem Pellegrinim, udział wzięli przedstawiciele rządów Rumunii, Luksemburga, Chorwacji i Słowenii.

Podczas wizyty polski premier uczestniczył w śniadaniu roboczym wydanym przez premiera Czech. KPRM poinformowała, że w czasie nieformalnego spotkania "szefowie rządów omówili aktualne zagadnienia z zakresu polityki europejskiej".

Rocznica powstania niepodległego państwa czechosłowackiego przypada w niedzielę 28 października. Tego dnia w Czechach obchodzone jest narodowe święto odzyskania niepodległości. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mal/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL