II wojna światowa

06.06.2019

D. Trump: weterani operacji D-Day wśród „największych Amerykanów”

Prezydenci Donald Trump i Emmanuel Macron podczas uroczystości w Colleville-sur-Mer w Normandii. Fot. PAP/EPA Prezydenci Donald Trump i Emmanuel Macron podczas uroczystości w Colleville-sur-Mer w Normandii. Fot. PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek podczas obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, że weterani słynnej operacji wojskowej są „wśród największych Amerykanów, jacy kiedykolwiek żyli”.

Przemawiając na ceremonii na terenie amerykańskiego cmentarza wojennego w Colleville-sur-Mer w Normandii, w pobliżu plaży Omaha, gdzie 6 czerwca 1944 roku przeprowadzono desant wojsk USA, Trump powiedział, że podczas D-Day 10 tys. mężczyzn poświęciło swe życie nie tylko dla swoich towarzyszy broni i swoich krajów, ale też po to, by "przetrwała wolność".

Dodał, że obszar odbity wówczas przez wojska alianckie był "wywalczony dla cywilizacji".

Prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił  więź łączącą jego kraj z USA. Pięciu amerykańskim weteranom D-Day przyznał najwyższe francuskie odznaczenie państwowe, Order Legii Honorowej.

"Niech żyje przyjaźń między naszymi narodami" - oświadczył Macron podczas ceremonii na terenie amerykańskiego cmentarza wojennego w Colleville-sur-Mer w Normandii, w pobliżu plaży Omaha.

Zwracając się do weteranów, francuski prezydent powiedział: "Wiemy, że zawdzięczamy wam naszą wolność. W imieniu swojego kraju chcę powiedzieć: dziękuję". Jego słowa zostały przyjęte przez weteranów długimi oklaskami.

W emocjonalnym - jak zauważa agencja dpa - wystąpieniu francuski prezydent przypomniał o poświęceniu żołnierzy, którzy 6 czerwca 1944 roku dokonali desantu w Normandii. Mówił też o "sojuszu wolnych narodów", które po wojnie doprowadziły do utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz NATO. (PAP)

akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL