Polska po 1989 roku

23.05.2016 aktualizacja 14.07.2016

Dąb i tablica dla upamiętnienia pierwszego marszałka woj. małopolskiego

Dąb upamiętniający pierwszego marszałka Małopolski Marka Nawarę zasadzono w poniedziałek przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Racławickiej w Krakowie. Odsłonięto także tablicę, na której znalazła się łacińska sentencja "Bene de Patria Meritus".

Nawara był marszałkiem Małopolski przez dwie kadencje: 1998-2002 i 2006-2010.

W 2009 r. miał bardzo poważny wypadek na stoku narciarskim w Austrii. Po kilku miesiącach leczenia i rehabilitacji wrócił do pracy. Zmarł 25 maja 2011 r. w wieku 55 lat. Na tablicy obok informacji o działalności Marka Nawary umieszczony został herb Małopolski i łacińska sentencja "Bene de Patria Meritus" (Dobrze zasłużony Ojczyźnie).

"Niewiele jest wśród nas osób, które nie znały Marka. Marek był znany nam wszystkim, bo zawsze był z nami. Działał na rzecz Małopolan i wszystkich Polaków, bo był jednym z twórców samorządu terytorialnego w Polsce" - powiedział podczas uroczystości marszałek województwa Jacek Krupa.

Przypomniał, że Marek Nawara w 1991 r. został przewodniczącym Stowarzyszenia Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Krakowskiego i przez długie lata był naturalnym liderem samorządowców, bo "potrafił zarażać ideą samorządu" i współpracować ze wszystkim na rzecz mieszkańców. "Chodząc po Zielonkach i wielu innych miejscowości w Małopolsce możemy powiedzieć: +tutaj jest ręka Marka+" – mówił Krupa.

Przewodnicząca sejmiku woj. małopolskiego Urszula Nowogórska podkreśliła, że Marek Nawara był charyzmatycznym działaczem, dla którego Małopolska była najwyższym dobrem i w każdym jej zakątku można zobaczyć ślady jego działalności. "Umiał prowadzić ludzi za rękę, wskazywał właściwy kierunek i właściwe działanie i za to należy mu najbardziej podziękować" – podkreśliła.

Wdowa Monika Karlińska–Nawara dziękując za pamięć mówiła, że "najważniejszą cechą Marka była niezwykła lojalność wobec przyjaciół". Podczas sesji sejmiku poinformowała, że uczestnicy wyprawy w góry Cordillera Blanca w Peru zadedykowali zdobycie jednego ze szczytów Markowi Nawarze.

Marek Nawara był absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej i studiów podyplomowych z zarządzania na UJ. W latach 1990-98 był wójtem podkrakowskiej gminy Zielonki, a od 1994 r. przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego.

Pracę w samorządzie - jak sam mówił - traktował jako służbę i wielką odpowiedzialność. Według współpracowników był ambitny i bardzo wymagający, ale też imponował kompetencją, pracowitością i dyscypliną.

W 1993 r. startował do Sejmu z listy Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform (BBWR), mandatu nie zdobył. Został posłem w 1997 r., startując z listy AWS; w listopadzie 1998 r. zrezygnował z mandatu po wyborze na marszałka. Funkcję tą sprawował przez dwie kadencje: 1998-2002 i 2006-2010.

W 2009 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju demokracji i samorządności lokalnej Nawara został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

wos/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL