Holokaust

14.12.2018

Dariusz Popiela przeznaczył wyróżnienie POLIN na dalsze upamiętnianie Żydów

Olimpijczyk Dariusz Popiela, laureat wyróżnienia POLIN 2017 przyznanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich, przeznaczył nagrodę finansową na kontynuację swojego projektu „Ludzie, nie Liczby”. Planuje on upamiętnić zagładę Żydów m.in. w Grybowie i Czarnym Dunajcu.

33-letni Dariusz Popiela z Nowego Sącza jest kajakarzem górskim i olimpijczykiem z Pekinu z 2008 r., wicemistrzem Europy i mistrzem Polski, działającym w organizacji Sądecki Sztetl.

Na początku tego miesiąca otrzymał on wyróżnienie przyznawane przez Muzeum Historii Żydów Polskich dla osób, organizacji pozarządowych, instytucji prywatnych i publicznych, które w ostatnich latach "wykazały się ważnym, niekonwencjonalnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem, wypowiedzią o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko–żydowskich". Wysokość wyróżnienia to 7,5 tys. zł.

Popiela otrzymał wyróżnienie m.in. za zainicjowanie i koordynowanie budowy Pomnika Pamięci Żydów z Krościenka nad Dunajcem, upamiętniającego 256 osób zamordowanych przez Niemców w 1942 r. oraz odnowienie i upamiętnienie ofiar Holocaustu na tamtejszym cmentarzu.

Jak powiedział PAP w piątek Popiela, jego projekt „Ludzie, nie Liczby” koncentruje się na próbie przywrócenia pamięci poszczególnych ofiar zagłady. „Zagłada to najczęściej liczby: setki, tysiące, miliony. Moją wewnętrzną misją jest ocalenie jak największej liczby zamordowanych od zapomnienia i jednocześnie ukazanie poszczególnych ofiar przez pryzmat ich codziennego życia, planów, marzeń” - zaznaczył.

Popiela dodał, że zaczynając projekt w Krościenku był przekonany, że tylko tam na Podhalu zachowała się lista pomordowanych, dzięki której można było upamiętnić każdą żydowską ofiarę z imienia i nazwiska. „Takich list nie ma wiele, ale jak się okazuje udaje się je odtworzyć w różnych miejscach, nie tylko na Podhalu” - wyjaśnił.

Dlatego – zaznaczył olimpijczyk – zdecydował o przekazaniu otrzymanej nagrody finansowej na kontynuację prac związanych z przywracaniem pamięci o ofiarach Holokaustu. W planach na najbliższe dwa lata ma upamiętnienie zamordowanych Żydów z Grybowa na Sądecczyźnie i Czarnego Dunajca na Podhalu.

„Planujemy te dwa upamiętnienia w stylu Krościenka czyli pomnik i akcja edukacyjna, w tym wyjazd miejscowej młodzieży do Bełżca, zaangażowanie lokalnych władz i instytucji” - zapowiedział Popiela.

Według niego Grybów stanowi duże wyzwanie, bowiem upamiętnione z imienia i nazwiska będzie 1 tys. 700 osób. „Jest to duże wyzwanie, ale wierzę, że się uda. Jestem w trakcie budowania zespołu składającego się z niesamowitych osób, które od lat działają i dla pamięci o żydowskich sąsiadach zrobiły bardzo wiele. Wierzę, że wspólnymi siłami w 2019 roku odsłonimy pomnik i zrealizujemy cały projekt” - zaznaczył Popiela.

Wśród planów wymienia także upamiętnienie, wspólnie z Fundacją Zapomniane, Żydów zamordowanych w Starej Wsi koło Limanowej, gdzie na łące w lesie znajduje się grób 300 ofiar rozstrzeliwań. Po wojnie przeprowadzono tam ekshumację, ale nie wydobyto wszystkich ciał i około 50 ofiar spoczywa nadal w bezimiennym grobie. W tym roku udało się tam postawić drewnianą symboliczną macewę a w przyszłym planowane jest doprowadzenie do trwałego upamiętnienia.

W ramach projektu podejmowane będą także działania mające na celu przywrócenie pamięci o braciach Krieger z Dobrej koło Limanowej, spoczywających w bezimiennym dole oraz upamiętnienie ofiar zagłady w Zakliczynie.

Jak przyznał Popiela, działalność społeczna to jedna z jego aktywności. W sferze sportowej jego celem jest zdobycie medalu olimpijskiego w kajakarstwie górskim podczas igrzysk w Tokio w 2020 roku.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL