
Polityka pamięci będzie tematem pierwszego spotkania z cyklu "O polskich Żydach szeptem i krzykiem", które odbędzie się w czwartek 19 lutego w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Pierwsza debata dotyczyć będzie upolitycznienia przeszłości i pułapek związanych z interpretowaniem historii. "Interpretacje te zależą przecież od tego czyim głosem opowiadana jest historia i z czyjej perspektywy przedstawiane są trudne tematy XX wieku, takie jak właśnie stosunki polsko-żydowskie" - powiedziała PAP koordynatorka cyklu dr Małgorzata Pakier.
"Podczas debaty chcemy się skupić raczej na historii Żydów polskich w XX wieku, gdy pojawiają się tak trudne tematy jak z jednej strony antysemityzm, z drugiej kwestia zaangażowania części społeczności żydowskich w komunizm, zarówno przed wojną, jak i po wojnie" - zaznaczyła Pakier.
Według moderatorki nie sposób jednak w Muzeum POLIN nie zwrócić się ku dawniejszej historii. "Będziemy rozmawiać o tym, jak na tle polskiej historii wyglądała historia społeczności żydowskiej. Czy cezury w naszych dziejach miały znaczenie dla losów Żydów na ziemiach polskich. Zastanowimy się jak to wyglądało np. w czasie zaborów, gdy Austria, Prusy i Rosja wniosły na ziemie polskie nowe koncepcje państwa i prawa. Usiłowały narzucić jednorodne prawo wszystkim Żydom i uczynić ich poddanymi państwa, podczas gdy dotąd byli jedynie członkami własnych wspólnot, czy kahałów żydowskich" - mówiła Pakier.
Małgorzata Pakier: Podczas debaty chcemy się skupić raczej na historii Żydów polskich w XX wieku, gdy pojawiają się tak trudne tematy jak z jednej strony antysemityzm, z drugiej kwestia zaangażowania części społeczności żydowskich w komunizm, zarówno przed wojną, jak i po wojnie.
Organizatorom debat zależy na tym, by Muzeum POLIN było miejscem otwartym, miejscem polemicznych dyskusji, gdzie ludzie mogą zadawać odważne pytania i szukać na nie odpowiedzi. "Wspólnie chcemy się też zastanowić czy w dyskusji o polsko-żydowskich relacjach istnieją jeszcze tematy tabu. Taka jest właśnie idea naszych spotkań" – podkreśliła Pakier, która wraz z Grzegorzem Chlastą z Polskiego Radia RDC poprowadzi czwartkową dyskusję.
Ważne pytania, kontrowersyjne tematy, wyraziści rozmówcy – tak charakteryzują cykl debat ich organizatorzy z Muzeum Historii Żydów Polskich. W dyskusji udział wezmą Jarosław Kuisz ("Kultura Liberalna"), Piotr Paziński ("Midrasz"), Kazimiera Szczuka ("Krytyka Polityczna") i Piotr Zychowicz ("Do Rzeczy").
Debata "O polskich Żydach szeptem i krzykiem: Polityka pamięci" odbędzie się w Muzeum POLIN w czwartek 19 lutego o godz. 18.00. (PAP)
abe/ pz/