Homilie na temat Dziesięciu Przykazań i debaty o miejscu Dekalogu w życiu człowieka będą tematem nowego cyklu w ramach Verba Sacra. Organizowane w Poznaniu spotkania mają przygotować wiernych do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Verba Sacra łączy w sobie naukę, sztukę i religię. Poza cyklicznymi spotkaniami, na których przez aktorów i ludzi kultury czytana jest Biblia, w tym roku Verba Sacra poruszy również temat Dekalogu. W ten sposób wierni będą mogli przygotować się do przyszłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Jak poinformowali we wtorek na konferencji prasowej w Poznaniu organizatorzy, poświęcony przykazaniom cykl będzie się składał z dziesięciu homilii, które w poznańskiej katedrze wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki oraz dwukrotnie zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski.
Co miesiąc podczas mszy będą podejmowane rozważania na temat jednego z przykazań. Pierwsze ze spotkań zaplanowano na 12 kwietnia. Ostatnia homilia w ramach cyklu zostanie wygłoszona w styczniu 2016 r.
„Tematyka dekalogu wciąż jest dla nas nieodrobioną katechezą, zadaną nam przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1991 r. Od tego czasu minęły już 24 lata i zmieniła się sytuacja naszego kraju, Europy i świata. Pojawiły się również nowe wyzwania, dlatego tak ważne jest, żeby za pomocą dekalogu zdefiniować pewne rzeczy od nowa” – powiedział pomysłodawca Verba Sacra Przemysław Basiński.
Homiliom będzie towarzyszył cykl debat na temat Dziesięciu Przykazań i ich miejsca w życiu i pracy różnych środowisk. Na debaty zostaną zaproszeni m.in. politycy, dziennikarze, lekarze, prawnicy, ekonomiści i naukowcy.
„Słowo dekalog nie traci na swojej popularności. W internecie aż się roi od dekalogów dla inwestorów, narciarzy czy przedstawicieli innych profesji. Pokazuje to, że każdy potrzebuje jakiegoś zbioru zasad, którymi może się posługiwać. Dekalog jest zbiorem tych najważniejszych zasad etycznych, do których odwołujemy się w naszym życiu. Są one tak uniwersalne, że stosują się do nich wszyscy bez względu na wyznanie” – powiedział Basiński.
Verba Sacra została zainicjowana w 2000 r. i początkowo miała być jednorazowym projektem powstałym z okazji rocznicowych obchodów dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Raz w miesiącu aktorzy, ludzie kultury czytali publicznie Biblię oraz dzieła literatury polskiej i światowej.
Od 2001 r. projekt jest kontynuowany i rozszerzony o cykle: Wielka Klasyka, Festiwal Sztuki Słowa oraz Modlitwy katedr europejskich. Dotychczas spotkania odbyły się m.in. w Poznaniu, Gnieźnie, Katowicach, Krakowie, Toruniu i Wrocławiu. (PAP)
pil/ pz/