2011-04-14 (PAP) - Zawody konne Militari, capstrzyk i apel poległych, a także festyn z popisami grup konnych składają się na poznańskie Dni Ułana - Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Impreza rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Dni Ułana to najstarsza (organizowana od 26 lat) i legitymująca się największymi tradycjami impreza kawaleryjska w Polsce.
Od piątku w Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego na poznańskiej Woli trwać będą Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie Militari. "W zawodach weźmie udział ponad 25 zawodników i zawodniczek z całego kraju" - powiedziała PAP dyrektor zawodów Joanna Zeyland.
Poza konkursem głównym, tzw. "oficerskim", o Honorową Szablę 15. Pułku Ułanów Poznańskich, zorganizowany będzie też konkurs "żołnierski", konkurs "amazonek" i Memoriał Macieja Frankiewicza - zmarłego przed dwoma laty wiceprezydenta Poznania, wielkiego miłośnika tradycji kawaleryjskich.
„Konkurs główny obejmuje siedem prób: ujeżdżenia, skoków przez przeszkody, terenową, strzelania z broni krótkiej, ocenę wyglądu jeźdźca, konia i rzędu, a także władania konno szablą i lancą” – wyjaśniła Joanna Zeyland.
W zawodach mają prawo brać udział reprezentanci Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji oraz innych formacji i stowarzyszeń nawiązujących do tradycji kawaleryjskich. Wezmą w nich udział także jeźdźcy indywidualni, kultywujący tradycje kawalerii.
Drugiego dnia w sobotę wieczorem odbędzie się uroczysty capstrzyk z przejściem pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich, poprowadzony przez Kompanię Honorową 15. Batalionu Ułanów Poznańskich oraz Reprezentacyjną Orkiestrą Sił Powietrznych; a także apel poległych, podczas którego wymieniane są wszystkie nazwiska poznańskich ułanów poległych od 1919 roku do zakończenia II wojny światowej.
Na niedzielę zaplanowana jest uroczysta Msza Św., przemarsz wojsk przez miasto, oddanie honorów sztandarowi pułku, a także kilkugodzinny festyn na Cytadeli z udziałem i popisami grup konnych.
Tradycje 15. Pułku Ułanów Poznańskich sięgają 1918 r., kiedy utworzono pierwszy oddział kawalerii Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r. Oddział przyjął nazwę Konnych Strzelców Straży Poznańskiej.
Jako pierwszy w Wielkopolsce pułk odrodzonej jazdy polskiej przyjął ułańskie, narodowe biało-czerwone proporczyki. Pierwszym, tymczasowym dowódcą był por. Józef Lossow. 29 stycznia 1919 r. oddział otrzymał nazwę 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich.
Po włączeniu Wojsk Wielkopolskich w struktury Wojska Polskiego pułk ten w styczniu 1920 r. otrzymał kolejny nowy numer i stał się 15. Pułkiem Ułanów Wielkopolskich. W sierpniu 1920 r., na wniosek władz miejskich Poznania, pułk otrzymał nową nazwę i stał się 15. Pułkiem Ułanów Poznańskich. (PAP)
kpr/ hes/