Holokaust

10.08.2017

Do Sprawiedliwych wśród Narodów Świata dołączyły kolejne trzy polskie rodziny

Medale i dyplomy honorowe przyznane podczas uroczystości nadania tytułów Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Wrocław, 10.08.2017. Fot. PAP/M. Kulczyński Medale i dyplomy honorowe przyznane podczas uroczystości nadania tytułów Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Wrocław, 10.08.2017. Fot. PAP/M. Kulczyński

Medale "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” w czwartek we Wrocławiu wręczyła potomkom trzech polskich rodzin ambasador Izraela Anna Azari. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje te medale od 1963 r.; uhonorowano nimi dotąd ponad 6,7 tys. Polaków.

Podczas uroczystości w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu ambasador Izraela Anna Azari podkreśliła, że tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym.

„Nasz ambasada z uporem poszukuje kolejnych bohaterów, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom. I z każdym rokiem wręczamy kolejne tytuły i nie ustaniemy w tej pracy. Dziękuję wszystkim, gratuluję rodzinom” - powiedziała ambasador.

Latem 1943 r. trzydziestoletni Simon Turkel po ucieczce z obozu pracy dla Żydów, dotarł do domu Rodziny Czarny w Eleonorówce koło Tarnopola na Kresach. Aniela Czarny była jego koleżanką z gimnazjum. Aniela wraz ze swoim młodszym bratem Aleksandrem postanowiła mu pomóc. Turkel przebywał u nich w kryjówce przez około pół roku - do końca marca 1944 r.

Medal dla nieżyjących już Anieli i Aleksandra odebrali żona Aleksandra – Zuzanna Czarny oraz syn Anieli – Jerzy Kołaczkowski. „Jestem dumna z ich odwagi. Mój mąż z pewnością ucieszyłby się z tego wyróżnienia. Dziękujemy za pamięć o nim i o jego siostrze Anieli” - powiedziała Zuzanna Czarny.

Tytułem wyróżniono też pośmiertnie Emilię Korobiec, w której domu w miejscowości Porzecze (woj. pomorskie) Borys i Gitel Smolnik ukrywali się ponad dwa lata. „Jestem wzruszona i zaszczycona, ze Instytut Yad Vashem uhonorował moją babcię i upamiętnił jej zachowanie i czyny” - powiedziała odbierając medal wnuczka nagrodzonej Ewa Wiesława Trusow.

Nagrodzone pośmiertnie zostało też małżeństwo Tekla i Karol Krzynowy. Bracia Monio i Emil Gotlib oraz syn Emila Zygmunt uciekli ze swojego miasteczka Kupicynek i dotarli do wsi Kobrówka na Kresach do gospodarstwa państwa Krzynowych. Dzięki pomocy odważnych gospodarzy spędzili kilka miesięcy w kryjówce od jesieni 1943 r. do wiosny 1944 r.

Medal odebrały dzieci: Józef Krzynowy, Krystyna Chmielewska, Halina Perka. „Dziękujemy za pamięć o naszych rodzicach i ich uhonorowanie za to, co zrobili” - powiedział Józef Krzynowy.

Od 1963 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” bohaterom, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym. Odznaczenie do dnia 1 stycznia 2017 r. otrzymało 26513 osób, w tym 6706 Polaków. (PAP)

ros/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL