Auschwitz

22.03.2018

Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu nadzoruje dochodzenie w sprawie przeciwko obywatelowi Izraela Zeevowi K., podejrzanemu o znieważenie pomnika ofiar na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko.

Zgodnie z ustaleniami prokuratury, 20-letni obywatel Izraela Zeev K. w środę zwiedzał Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Około godz. 13.10 po wejściu na teren Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau Zeev K. oddał mocz na schodach pomnika. Świadkiem tego zachowania była przewodniczka grupy zwiedzającej w tym samym czasie Muzeum, która poinformowała o zdarzeniu pracowników straży muzealnej. Przybyli na miejsce policjanci zatrzymali Zeeva K.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko poinformował w czwartek, że mężczyźnie przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 261 kk (znieważenie pomnika urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego).

"Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, wyraził skruchę, nie potrafił jednak wskazać motywów swojego zachowania" – poinformował rzecznik w komunikacie.

Jak dodał, z podejrzanym uzgodniono karę grzywny w wysokości 250 stawek dziennych po 20 zł. Na jej poczet zajęto należące do niego 2 tys. zł.

Po wykonaniu czynności Zeev K. został zwolniony.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL