Tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska przyznał Świętej Jadwidze sejmik woj. dolnośląskiego. To element obchodów Roku Jadwiżańskiego w dolnośląskich diecezjach.
Jak poinformowała PAP Zuzanna Wielgosiewicz z biura sejmiku, świętej Jadwidze Śląskiej nadano tytuł na wniosek kapituły wyróżnienia Civi Honoratio i tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu, pozostałych 25 było za.
Od października 2016 r. w trzech dolnośląskich diecezjach obchodzony jest Rok Jadwiżański, a jego kulminacją będzie doroczny odpust w Trzebnicy.
Pochodząca z bawarskiego rodu Jadwiga Śląska była żoną księcia wrocławskiego Henryka I Brodatego, matką Henryka II Pobożnego, córką hrabiego Bertolda IV. Słynęła z ascetycznego życia (w 1209 roku przyjęła śluby czystości) i dobroczynności; budowała przytułki, pomagała chorym i ubogim. Zmarła w 1243 r., kult rozpoczął się tuż po jej śmierci, a w 1267 r. kanonizował ją papież Klemens IV.
Kult świętej krzewiony jest m.in. poprzez Międzynarodowe Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, w podziemiach którego znajduje się jej grób. Ufundował je książę Henryk Brodaty - mąż Jadwigi. W "Księdze Henrykowskiej" znajduje się wypowiedź Henryka Brodatego, dotycząca założenia fundacji trzebnickiej: "Ojciec mój, szczęsnej pamięci książę Bolesław, założył na odpuszczenie swoich grzechów klasztor i kościół w Lubiążu, a po jego śmierci ja ufundowałem klasztor zakonnic w Trzebnicy ku czci Boga i św. Bartłomieja - apostoła".
W akcie fundacyjnym, książę Henryk oświadczył także, że klasztor w Trzebnicy buduje na swoich gruntach i własnym kosztem, dla zbawienia duszy ojca, swojej i dusz bliskich. Wiadomość o założeniu klasztoru trzebnickiego jako fundacji przekazała bulla papieża Innocentego III z 22 listopada 1202 r., na mocy której papież wziął klasztor pod szczególną opiekę.
Wprowadzenie sióstr benedyktynek z Bambergu, które w 1218 r. przyjęły regułę cysterską, odbyło się 13 stycznia 1203 r. i zostało przeprowadzone przez biskupa wrocławskiego Cypriana. W latach 1268-69 dobudowano w klasztorze pierwszą w Polsce kaplicę w stylu gotyckim, w której umieszczono szczątki św. Jadwigi.
Znaczenie klasztoru szybko wzrosło, gdy w 1212 r. wstąpiła doń Gertruda, córka władców Śląska Henryka Brodatego i Jadwigi. Od samego początku bazylika była mauzoleum Piastów Śląskich, w którym pochowano 22 osób z tego rodu.
Święta Jadwiga Śląska należy do najpopularniejszych świętych w Polsce, zwłaszcza na Śląsku, ale także w Austrii, Republice Czeskiej, Niemczech, na Węgrzech oraz we Francji. Jest patronką Archidiecezji Wrocławskiej i pojednania polsko-niemieckiego.(PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ js/