Przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski Donald Tusk został w piątek uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu w Peczu na południu Węgier. Laureat osobiście odebrał to wyróżnienie. Tytuł został Tuskowi przyznany na wniosek dyrektora Instytutu Historii Ferenca Fischera. Senat uczelni podjął tę decyzję jednogłośnie.
We wniosku o nadanie tytułu doktora honoris causa podkreślono, że „Tusk jest polskim politykiem o wykształceniu historycznym, którego zarówno krajowa, jak i europejska działalność jest ściśle związana z historią Węgier, a także regionu i Europy”.
Podczas uroczystości podkreślano, że Tusk jest pierwszym przedstawicielem Europy Środkowo-Wschodniej, który w niełatwym okresie objął kierownicze stanowisko w UE, i jednym z europejskich mężów stanu, którzy zawsze wspierali współpracę wyszehradzką, a także wiele uczynił dla pogłębienia tradycyjnie dobrych stosunków polsko-węgierskich.
Rektor uczelni Jozsef Bodis wyraził nadzieję, że wraz z przyznaniem tytułu doktora honoris causa Tuskowi uniwersytet jeszcze się wzmocni.
Tusk podkreślił podczas uroczystości, że bycie Europejczykiem jest dla niego powodem do dumy i niewzruszenie wierzy w przyszłość Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, najważniejszymi wartościami europejskimi są dla niego prawa człowieka i prawa obywatelskie, wolność słowa i sumienia, rządy prawa oraz poszanowanie praw mniejszości.
„Europa jest i ma szansę być także w przyszłości najlepszym miejscem na ziemi, wyjątkowym i niepowtarzalnym terytorium wolności i kultury. Warunkiem jej przetrwania jest nasza solidarność wykraczająca poza podziały i naturalne konflikty interesów. Uniwersytet w Peczu jest najlepszym miejscem, by z całym przekonaniem wygłosić to europejskie wyznanie wiary” – oświadczył.
Jak ocenił, Pecz „jest metaforą Europy, z pierwszym na Węgrzech uniwersytetem, rynkiem, katedrą, ratuszem, czyli najważniejszymi punktami orientacyjnymi miasta europejskiego”.
W uroczystości, która zakończyła się odtworzeniem hymnu UE, wzięli udział m.in. podsekretarz stanu odpowiedzialna za edukację wyższą Zita Horvath oraz burmistrz Peczu Zsolt Pava, który zaznaczył, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej stają się coraz ważniejszymi graczami w Europie i mogą być jej silnikami napędowymi w przyszłości.
Uniwersytet w Peczu został założony w 1367 r. przez Ludwika Węgierskiego.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mc/