Oprawa ceremonii państwowych, zapewnienie transportu i ochrony głównym instytucjom wojska oraz umożliwienie działania naczelnym organom państwa w czasie pokoju, kryzysu i wojny - to zadania Dowództwa Garnizonu Warszawa, które świętowało w piątek 20. rocznicę powstania.
"Jesteśmy jedyną w swoim rodzaju instytucją, której powierzone zostały różnorodne zadania, w tym operacyjne, logistyczne, garnizonowe i reprezentacyjne" - powiedział podczas uroczystości gen. bryg. Wiesław Grudziński, który dowodzi garnizonem od pięciu lat.
Podkreślił, że wśród zadań DGW jest nie tylko działalność logistyczna oraz utrzymanie gotowości bojowej i mobilizacyjnej, lecz także zabezpieczenie stanowisk kierowania i dowodzenia na najwyższych szczeblach - strategicznym i operacyjnym. "Wykonujące te zadania, podległe dowództwu garnizonu jednostki wsparcia dowodzenia i łączności należą do awangardy wojska pod względem wyposażenia w sprzęt nowej generacji, będący - co ważne - niemal wyłącznie rodzimej produkcji" - podkreślił generał.
Zapowiedział też, że na początku 2016 r. Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego i Pułk Ochrony zostaną połączone w jedną jednostkę - pułk reprezentacyjno-ochronny.
Batalion reprezentacyjny, w którego skład wchodzą także Szwadron Kawalerii WP oraz Orkiestra Reprezentacyjna WP, jest najbardziej rozpoznawalną jednostką DGW. Jego żołnierze co roku zapewniają oprawę ceremonialną ok. 1400 przedsięwzięć, głownie uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Na co dzień żołnierze pododdziałów reprezentacyjnych pełnią straż na posterunkach honorowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Pałacem Prezydenckim. Dowództwu podlega też 20 orkiestr wojskowych. Co roku DGW organizuje na początku września obchody święta kawalerii.
Stołeczne dowództwo zajmuje się także logistyką związaną z zapewnieniem transportu i zaopatrzeniem w środki techniczne, umundurowanie, sprzęt kwaterunkowy i informatyczny ok. 280 instytucji, głównie komórek MON, placówek badawczych i jednostek wojskowych.
Żołnierze DGW odpowiadają też za ochronę instytucji MON, Sztabu Generalnego WP i dwóch najważniejszych dowództw - generalnego i operacyjnego. Podległe stołecznemu garnizonowi jednostki wyposażone w systemy łączności satelitarnej, radiowej i sieć komputerową wykonują też zadania związane z funkcjonowaniem systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.
Od 2008 r. DGW uczestniczy w pomocy weteranom misji, organizując turnusy rehabilitacyjne ze wsparciem psychologicznym.
Święto DGW ustanowiono na pamiątkę bitwy warszawskiej stoczonej w kwietniu 1794 r. w czasie insurekcji kościuszkowskiej. To właśnie w tym okresie po raz pierwszy ustanowiono oficjalnie polską władzę wojskową w stołecznym garnizonie. Rocznica utworzenia DGW, na miejsce Dowództwa Zgrupowania Jednostek Zabezpieczenia MON, wypada jednak 1 sierpnia. Dowództwu podlega 3,8 tys. żołnierzy i 2 tys. pracowników cywilnych. Jednostka jest podporządkowane bezpośrednio szefowi MON.
Jednostki podległe DGW to m. in. 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia, 10. Warszawski Pułk Samochodowy, 24. Polowa Techniczna Baza Wojsk Łączności w Opolu. Od 2003 r. siedzibą dowództwa jest "dom bez kantów" przy pl. Piłsudskiego.
Piątkowe obchody rozpoczęły się przed południem od złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. (PAP)
ral/ par/