Duchowy opiekun Solidarności w okresie PRL, duszpasterz młodzieży akademickiej, jezuita, o. Hubert Czuma został honorowym obywatelem Lublina.
„To wielkie wydarzenie dla naszego miasta, bo nadajemy tytuł honorowego obywatela postaci, która jest symbolem niezłomności i walki o wartości będące trwałą konstytucją naszego narodu, a także jest symbolem trwałości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a zwłaszcza duszpasterstwa prowadzonego przez KUL” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk, w czwartek podczas uroczystości wręczenia aktu honorowego obywatelstwa o. Czumie.
Dziękując za wyróżnienie o. Czuma podkreślił, że najważniejsza jest więź między ludźmi. „Wielu z was to ludzie, którzy bardzo dużo dobrego zrobili. Ja byłem zaangażowany, trochę pomagałem. Dlatego są więzi między nami, a więź serca jest najważniejsza” – powiedział o. Czuma do zgromadzonych przedstawicieli władz samorządowych, związkowców z Solidarności i mieszkańców miasta.
Tytuł honorowego obywatela Lublina nadała o. Czumie rada miasta, uchwałą przyjętą w grudniu ubiegłego roku. „Jest dla nas wzorem człowieka, który bez względu na miejsce, w jakim się znajduje, pociąga ludzi kryształowym charakterem i niezwykłą charyzmą” – głosi akt nadania honorowego obywatelstwa.
O. Hubert Czuma urodził się w 1930 r. w Lublinie. W 1948 r. wstąpił do zakonu Jezuitów. Od 1957 r. był katechetą i duszpasterzem akademickim w Łodzi, a następnie w Gdańsku.
Od 1963 r. do 1971 r. był duszpasterzem akademickim diecezji lubelskiej oraz rektorem kościoła akademickiego KUL. Był też duszpasterzem w Kaliszu, Bydgoszczy i Szczecinie. W 1979 r. z powodu szykan ze strony władz przeniósł się do Radomia. Zainicjował spotkania przedstawicieli duszpasterstw akademickich z całego kraju; był współorganizatorem corocznych sierpniowych pielgrzymek z Warszawy na Jasną Górę.
W 1970 r. został aresztowany z powodu podejrzenia o związki z konspiracyjną organizacją niepodległościową „Ruch”, w której działali m.in. jego bracia Andrzej i Benedykt. Zwolniono go w styczniu 1971 r. po interwencji prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. W okresie pracy w Radomiu był stale obserwowany przez SB.
Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizował uroczystości religijno-patriotyczne w kościele pw. Trójcy Świętej w Radomiu z udziałem znanych aktorów. Prowadził akcję opieki nad prześladowanymi oraz wspomagał finansowo podziemną działalność wydawniczą. Był duszpasterzem NSZZ Solidarność. W 1989 r. należał do inicjatorów i twórców Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej.
Jest honorowym obywatelem Szczecina (2008 ) i Radomia (2015).
O. Hubert Czuma pochodzi z rodziny o tradycjach patriotycznych. Jego ojciec Ignacy Czuma (zm. w 1963 r.) był prawnikiem i politykiem, więzionym w latach 1950-53 za związki z organizacją WiN, profesorem i prorektorem KUL.
Jest bratankiem gen. Waleriana Czumy (zm. w 1962 r.) dowódcy obrony Warszawy we wrześniu 1939 r., bratem Andrzeja, byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. (PAP)
kop/ par/