Oferty dwóch firm zainteresowanych dzierżawą dawnej kwatery Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży koło Kętrzyna wpłynęły do Lasów Państwowych. Nadleśnictwo Srokowo, na terenie którego jest kwatera, chce wydzierżawić ją na 20 lat za 470 tys. zł czynszu rocznie.
Jak poinformował PAP nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz, koperty od oferentów zostaną otwarte jeszcze w piątek. Będą one sprawdzone pod względem formalnym i merytorycznym i gdy oferenci spełnią warunki, jakie postawiły Lasy Państwowe ogłaszając przetarg na dzierżawę, zostaną zaproszeni do licytacji czynszu. Licytacja odbędzie się w lutym - zaznaczył.
"Wilczy Szaniec", dawny system bunkrów zlokalizowanych w lasach w okolicach Kętrzyna, odwiedza rocznie od 180 tys. do 200 tys. turystów z Polski i świata.
Teren, gdzie w czasie II wojny światowej była kwatera Hitlera "Wilczy Szaniec", należy do Skarbu Państwa i pozostaje w zarządzie Lasów Państwowych.
Lasy poszukują chętnego do prowadzenia w Gierłoży działalności turystycznej, gdyż umowa z poprzednim dzierżawcą wygasła.
Nadleśnictwo oczekuje, że przyszły dzierżawca będzie miał doświadczenie w branży turystycznej, przedstawi biznes plan i koncepcję swojej działalności w Gierłoży. Lasy Państwowe chcą, by dzierżawca dokonał w "Wilczym Szańcu" inwestycji poprawiających infrastrukturę turystyczną.
"Chcemy, by zmodernizował hotel i restaurację, odremontował salę kinową i ekspozycyjną" - wyjaśnił Piotrowicz.
"Wilczy Szaniec", dawny system bunkrów zlokalizowanych w lasach w okolicach Kętrzyna, odwiedza rocznie od 180 tys. do 200 tys. turystów z Polski i świata.
To w Gierłoży 20 lipca 1944 roku spiskowcy dokonali nieudanego zamachu na Hitlera. Eksplozja bomby przyniesionej przez płk Clausa von Stauffenberga do pomieszczenia, w którym odbywała się narada z udziałem Hitlera, jedynie niegroźnie raniła fuehrera. Zamachowca i pozostałych spiskowców szybko pojmano i stracono. W 50. rocznicę zamachu rodziny i potomkowie spiskowców przyjechali do Gierłoży na odsłonięcie pamiątkowej tablicy. (PAP)
ali/ pad/ jbr/