Epoka nowożytna

18.09.2017 aktualizacja 20.09.2017

Dyrektor Muzeum Historii Polski: Kościuszko był ikoną polskich aspiracji demokratycznych

Wystawa Muzeum Historii Polski „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”. Fot. MHP/Mariusz Bodnar Wystawa Muzeum Historii Polski „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”. Fot. MHP/Mariusz Bodnar

Tadeusz Kościuszko był przez dwa stulecia ikoną polskiego patriotyzmu i aspiracji demokratycznych - powiedział w poniedziałek dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas wernisażu plenerowej wystawy "Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei" w Warszawie.

W poniedziałek przy kościele św. Anny w Warszawie odbył się wernisaż przygotowanej przez Muzeum Historii Polski wystawy plenerowej "Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei". Wystawa została przygotowana z okazji obchodów Roku Kościuszki i została objęta honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro: Także w XX w. do tradycji kościuszkowskiej wielokrotnie nawiązywano m.in. słynne dywizjony w czasie wojny polsko-bolszewickiej i potem w czasie II wojny światowej nosiły imię Tadeusza Kościuszki. Ta legenda w jakimś sensie trwa do dziś. Postać Kościuszki jest osadzona w pamięci wielu narodów – Polaków, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów.

"Tadeusz Kościuszko był postacią, która przez dwa stulecia była ikoną polskiego patriotyzmu i aspiracji demokratycznych. Jego portrety, statuetki, rozmaite emblematy nawiązujące do tradycji kościuszkowskiej, były obecne niemal w każdym patriotycznym polskim domu w XIX wieku. Ale również w XX wieku do tradycji kościuszkowskiej wielokrotnie nawiązywano m.in. słynne dywizjony w czasie wojny polsko-bolszewickiej i potem w czasie II wojny światowej nosiły imię Tadeusza Kościuszki. Ta legenda w jakimś sensie trwa do dziś" - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Dodał, że postać Kościuszki jest osadzona w pamięci wielu narodów – Polaków, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów. "Kościuszko w ciągu swojego życia dał się poznać (...) jako wybitny dowódca wojny o Konstytucję 3 maja, jako bohater walki o wolność Stanów Zjednoczonych, jako ikoniczna postać ruchów republikańskich, niepodległościowych, przełomu XVIII i XIX w." - przypomniał dyrektor Muzeum Historii Polski.

Kostro podkreślił, że współcześni Kościuszki – Polacy, Amerykanie, Francuzi, Szwajcarzy - darzyli go nie tyle uznaniem, co wręcz czcią. "Kościuszko zasłużył na swoją legendę skromnością, pracowitością, stałością w przekonaniach, ale także oddaniem i wrażliwością na krzywdę innych, wreszcie pracowitością i profesjonalizmem. Potomni uczynili zeń postać pomnikową, zapominali jednak czasami o tym, że był człowiekiem z krwi i kości. Chcielibyśmy, poprzez tę wystawę, przypomnieć Kościuszkę, zarówno tego z pomnika, ale również, jako człowieka zwykłego, który, mam nadzieję, do dzisiaj będzie do nas przemawiał, nie tylko, jako ten bohater, ale jako ciekawy człowiek".

Senator Anna Maria Anders oceniła, że Polacy zbyt często świętują smutne uroczystości, a powinni promować na świecie bohaterów, postacie historyczne takie jak Kościuszko. "Uważam, że my wszyscy powinniśmy promować wielkich Polaków, żeby Polacy byli dumni z tego, że są Polakami" - podkreśliła.

Senator Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, pełnomocnik polskiego rządu ds. dialogu międzynarodowego oceniła, że Polacy zbyt często świętują smutne uroczystości, a powinni promować na świecie bohaterów, postacie historyczne takie jak Kościuszko. "Uważam, że my wszyscy powinniśmy promować wielkich Polaków, żeby Polacy byli dumni z tego, że są Polakami" - podkreśliła Anders.

Podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta minister Wojciech Kolarski zauważył, że ekspozycja w ciekawy sposób ukazuje, jakie znaczenie Kościuszko ma dla nas dzisiaj. "On ma przede wszystkim dla nas znaczenie, jako wyraziciel idei, stąd bardzo trafiony tytuł (wystawy - przyp. red.) +Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei+" - powiedział Kolarski. "Niewątpliwie Kościuszko był wyrazicielem idei wolności, to w końcu o nim Thomas Jefferson powiedział, że był +najczystszym synem wolności, jakiego poznał+" - dodał.

Słowa trzeciego prezydenta USA o Kościuszce cytował także obecny na uroczystości ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. Dodał także, że Tadeusz Kościuszko był polskim i amerykańskim bohaterem walki o niepodległość. "Mam nadzieję, że wszystkie osoby, które będą miały okazję zwiedzić tę wystawę, wyjdą z niej zainspirowane przywiązaniem Tadeusza Kościuszki do idei wolności, jak i niepodległości oraz że zaangażują się jeszcze bardziej w dzieło umacniania relacji między Stanami Zjednoczonymi a Polską" - powiedział Paul W. Jones.

W uroczystości wziął udział także ambasador Francji w Polsce Pierre Levy oraz ambasador Szwajcarii w Polsce Andrej Motyl.

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski: Ekspozycja w ciekawy sposób ukazuje, jakie znaczenie Kościuszko ma dla nas dzisiaj. On ma przede wszystkim dla nas znaczenie, jako wyraziciel idei, stąd bardzo trafiony tytuł wystawy "Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei". Niewątpliwie Kościuszko był wyrazicielem idei wolności, to w końcu o nim Thomas Jefferson powiedział, że był "najczystszym synem wolności, jakiego poznał".

Ekspozycja przybliża sylwetkę Tadeusza Kościuszki - człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Muzeum pokazuje zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy, ideologię, której hołdował, miłości i pasje, którym się oddawał, a także pamięć, która pozostała o tym człowieku.

Jak informują organizatorzy, wystawa jest instalacją plenerową, wykorzystującą "nowoczesne środki wystawiennicze". "Ikonografia, cytaty i teksty, korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Na multimedialnych ekranach widzowie mogą zobaczyć m.in. animacje bitew z udziałem Kościuszki, a nawet mogą dokonać wyboru potyczki, którą chcą oglądać, a także dokonać zbliżeń postaci" - podaje muzeum.

Na wystawie prezentowane są pomniki i kopce poświęcone Kościuszce oraz znaki pieniężne z wielu krajów świata. Na odrębnym ekranie pokazane są jego portrety pędzla znanych artystów. Multimedia uzupełniają plansze z tekstami na temat życia, walki i myśli polskiego bohatera. Na ekspozycji zobaczyć można również fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku i posłuchać muzyki przez niego skomponowanej.

Wystawa "Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei" jest również dostępna w wersji internetowej na platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl).

Ekspozycję, przygotowaną w wersji polsko-angielskiej, będzie można oglądać do 30 września.

Muzeum Historii Polski przygotowało także pakiet edukacyjny dla uczniów i nauczycieli, dotyczący Tadeusza Kościuszki i czasów, w których żył. 23 września (sobota) odbędą się spacery śladami warszawskiej insurekcji kościuszkowskiej – o godz. 11 - spacer rodzinny, a o godz. 13 - spacer dla dorosłych uczestników. Uczestników wycieczki obowiązuje rejestracja, zapisy odbywają się od 18 września pod adresem: oferta.edu@muzhp.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską. Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL